Столбурът е една от най-опасните болести по доматите, пипера и патладжана. Преносител е цикадката Hyalesthes obsoletus, чиято най-голяма плътност е през юли. Храни се с културни и диви растения. Зимува като ларва най-често по корените на поветицата. Изключително подвижни, преминават върху нови растения и е достатъчно да смучат сок от тях само няколко минути, за да ги заразят. Цикадката е разпространена главно в Северна България, особено в североизточната и северозападната й част. Предпочита сухи и равни места, без насаждения. С увеличение на надморската височина се среща все по-рядко и изчезва. Най-често напада градини, тъй като е топлолюбива.
Болните не връзват
Връхните листа на болните домати са щръкнали, хлоротични, силно деформирани. В други случаи са само издребнели или са образували малък сложен лист, понякога са се превърнали в синкави люспи. Жилките от долната страна са посинели. Чашелистчетата на цветовете се разрастват силно и често се срастват така, че чашката става няколко пъти по-голяма. Чашелистчетата и тичинките са силно умалени и често позеленяват. Такива цветове не дават завръз. Образуваните преди заразяването плодове узряват на петна и са безвкусни, не стават и за преработка.
Ще познаете болния пипер, ако връхните листа са завити нагоре и са станали светлозелени до жълтеникави, а от долната страна са изпъкнали синкави жилки. Жълтеенето върви и по-надолу. След това започва кореново гниене, растенията увяхват. Образуваните след заразяването плодове са дребни, с тънко и безвкусно месо.
При болния патладжан първо пожълтяват и се завиват горните листа, после - и другите. Жилките им посиняват и започва гниене от стъблото към корените. Растенията увяхват и изсъхват. Болестта се развива бързо.
Задължително
- Много е важно да се спазват агротехническите изисквания на културата.
- Унищожавайте растителните ост-тъци след прибиране на реколтата.
- Трябва да се спазва сеитбообращение, смисълът е да не се садят едни след други култури, които страдат от общи болести.
- Семената, които използвате, да са от сигурен източник и да са здрави.
- Гъсто засадените пипер, домати и патладжан страдат повече от болестта.
- Пръска се главно срещу цикадката. При това във всички съседни дворове едновременно още през юли градините трябва да се третират с Моспилан 20 СП – 25 гр./дка, Газел -25 гр./дка, Конфидор Енерджи ОД – 0,08%, Агрия 1050+ - 70 мл/ дка и др.
- След образуване на първите същински листа растенията се пръскат с 10 % бито мляко, 5-7 пъти през 7-10 дни. Пръскането се прави и винаги преди колтучене, бране, връзване.
- Нападнатите растения се унищожават.