Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
06.07.2020 г.

В края на юли сеем ряпата

В края на юли сеем ряпата

Ряпата не понася високите летни температури и дългия ден. Поради това не се засява през пролетта, когато денят нараства и стълбчето в термометъра се покачва все по-нагоре й по-нагоре. От друга страна са й необходими 80-90 дни, за да направи качествени кореноплоди. Практиката е установила подходящия срок – края на юли в по-хладните райони и началото на август в по-топлите.

Можете да изберете между бяла и черна. Бялата е по-слабо лютива и по-нежна като консистенция, дава по-добри добиви. Черната съдържа повече етерично масло и се предпочита като лечебно растение.

Кореноплодите на зимната ряпа са сочни месести с парлив вкус и характерна миризма, която се дължи на етеричното масло в нея. Студоустойчива е и може да се съхранява през зимата. Добрият вкус и лечебни качества, късият вегетационен период и сравнително скромните топлинни изисквания са причина градинарите да проявяват интерес към растението.

Най-благоприятната температура за развитието на ряпата е около 16 градуса. Зеленчукът се нуждае от доста светлина, затова не му определяйте сенчести места или междуредията на стари овошки. Площта трябва да се полива. Освен това почвата да е добре обработена, рохкава и богата. Не внасяйте пресен оборски тор. Най-добре е да използвате местата след богато наторени предшественици каквито са краставиците, доматите, пиперът, тиквите.

Преди сеитбата се подготвят дълги фитарии. Мястото се полива обилно и почвата се подготвя добре, за да поникнат бързо семената. На големи площи се използва редосеялка – 30-40 см между редовете или на двуредова лента при 20-25 см между редовете и 50 см между лентите. Засява се на дълбочина 1-1,5 см. Щом образуват два същински листа, време е да се проредят стръковете. При първото провеждане се оставят 2-3 см между растенията, а при окончателното – 15-20 см в реда.

При силно и продължително засушаване растенията не образуват кореноплоди, а масово стрелкуват, т.е. появяват се цветоносни стъбла.

Затова редовно поливайте, окопавайте и унищожавайте плевелите. Особено в началото зелевата бълха е най-опасна за ратенията, тя прави листата на дантела. След като започнат есенните валежи, поливането трябва да е малко.

В края на юли сеем ряпата
8167
 

Последни материали
Виж
Проблем е недостигът на хидроинженери
14 студенти по „Хидростроителство“ ще могат да получат стипендии от „Напоителни системи“
Българското вино е на световно ниво
42 винопроизводителя в Пловдив са произвели над 5 млн. литра червени вина и над 3 млн. литра бели
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Свързани материали
Виж
Дайкон – ряпа, подходяща за глинести почви и добър приятел на картофите
Предзимено засаждане и посев на зеленчуци – избор на сортове и грижи
И това го има
Китайски фермер отгледа почти 15-килограмова ряпа
На полето
Кратковременно съхраняване на зеленчуците
През лятото се сее ряпата за зимата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини