В края на миналата седмица евродепутатите увеличиха таваните за подкрепа, които държавите-членки на ЕС могат да плащат на земеделските стопани и малките и средни предприятия от хранително-вкусовата промишленост за преодоляване на щетите от кризата с коронавируса, съобщиха от пресцентъра на ЕП. Средствата са от фонда на ЕС за развитие на селските райони и са по мярката за COVID-19. Ще припомним, че таванът за помощ нарасна до 2% от пакета за програми за развитие на селските райони, така че България ще разполага с близо 100 милиона лева (50 млн. евро), акумулирани от неизразходвания резерв по някои от мерките на ПРСР.
Според последното решение на ЕП всеки фермер може да получи до 7 000 евро, а малките и средни предприятия от хранителната индустрия - до 50 000. Това са еднократни суми, платими до 30 юни 2021 г., като самите заявления трябва да бъдат одобрени до 31 декември 2020 г. Тази целенасочена подкрепа трябва да им помогне да продължат бизнеса си, се посочва в мотивите за приемане на решението.
Обезщетението, изплащано на най-засегнатите земеделски стопани, е с 2 хиляди евро повече от предложеното от Европейската комисия. Таванът за подкрепата за МСП остава на нивата, оферирани от ЕК.
Сумата за финансиране на мярката за подпомагане на ликвидността ще се ограничи до 2% от пакета на ЕС за програми за развитие на селските райони във всяка държава-членка. Първоначалното предложение на ЕК беше за 1% от този бюджет.
Евродепутатите дадоха и повече време на държавите-членки за плащане на помощта, като срокът беше удължен от 31 декември 2020 г. до 30 юни 2021 г., но заявленията за подкрепа ще трябва да бъдат одобрени от компетентните органи преди 31 декември 2020 г.
Проектът за регламент, одобрен от членовете на ЕП и неофициално съгласуван от държавите-членки,ще бъде представен на Съвета на ЕС за окончателно одобрение. След като бъде одобрен и от парламента, и от съвета, новият закон на ЕС ще влезе в сила с публикуването му в Официалния вестник на ЕС.