Начало » Новини » Страната

Обещават бързо изплащане на COVID помощта за фермерите

Срещи с бранша
Синор.БГ / 02.03.2022 г.
Обещават бързо изплащане на COVID помощта за фермерите

Снимка: Министерство на земеделието

При вчерашната среща между ръководството на Министерството на земеделието и производители на оранжерийна продукция браншът ребром е поставил въпроса за необходимостта от ковид подпомагане, за да има ранни български зеленчуци на пазара. В срещата са участвали министърът на земеделието Иван Иванов и заместник-министрите Иван Христанов и Момчил Неков, съобщиха от агроведомството.

Земеделските стопани отново са наблегнали на острите проблеми, изникнали пред бизнеса, като високите цени на природния газ, продължаващия внос на обработена с препарати за растителна защита продукция от трети страни и не на последно място - негативите от спокойно съществуващия в страната сив сектор.

В резултат на това засетите площи в оранжериите в момента са на критично ниски равнища, затова браншът настоява за нисколихвено кредитиране и за решаване на проблемите с работната ръка.

„Имаме огромно желание да помогнем за решаването на тези проблеми“, е обяснил агроминистърът.  И е подчертал, че предвидената помощ de minimis за сектора от 3,5 млн. лв. ще бъде разпределена само между стопани, които са реализирали продукция миналата година.

Иванов е обяснил още, че в диалог с Европейската комисия ще се действа по начин, така че предвидената COVID помощ от 111,5 млн. лв. да бъде разпределена възможно най-рано между производителите. Да обещаваш през март „възможно най-рано”, си е направо провал, защото никой няма тепърва да залага разсад за оранжерии, смятаме ние.

В ранния следобед днес министърът дава пресконференция за журналистите, на която щели да ни представят актуални въпроси. Дали ще очакваме новини, и ние като фермерите, вече почти не очакваме.

Обещават бързо изплащане на COVID помощта за фермерите
14415
 

Последни материали
Виж
Абсурдни аналогии
В Гърция черешите са 5 пъти по-евтини от България – въпреки слабата реколта
Новият редовен кабинет
Абровски благодари на Христанов за свършеното през последните 78 дни
Договорени са общо 132 000 тона на 2 партиди с доставка през септември
Фуражната царевица поевтиня на търга в Южна Корея спрямо предишния
Дъждовното време проваля руската сеитба на фона на рекордното предлагане от Аржентина
Противоречиви тенденции на пазара за слънчоглед и слънчогледово масло
Ще има нови тържища, кооперативи, санкции
Румен Радев обеща всеобхватна защита на фермерите
124 депутати подкрепиха новия кабинет
Опозицията в парламента посочи Пламен Абровски като човек със спорна биография
Свързани материали
Виж
След среща в министерството
Йордан Кръстанов, БАПОП: Искаме помощ от МЗХ да складираме по-евтин летен газ в Чирен
Най-голямото изложение за пресни плодове и зеленчуци
Оранжерийните ни производители се готвят за изложението Fruit Logistica в Берлин
Агростатистика
Оранжерийното производство на домати и краставици остава символично
Интересни сравнения в производството на пресни и оранжерийни зеленчуци
Доматите в оранжерии упорито изместват полското производство
Агростатистика
В оранжериите са отгледани 40 на сто от доматите през 2022 г.
Статистика към 6 април
На пазара вече излизат и българските оранжерийни домати
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини