Начало » Новини » Коментари
11.06.2020 г.

След зелените схеми изследването на хранителните вещества в посевите е новият елемент при директните плащания

Дигиталното земеделие
След зелените схеми изследването на хранителните вещества в посевите е новият елемент при директните плащания

sinor

Изоставането на България в цифровизацията на земеделието ще направи лоша услуга за фермерите, тъй като в новия програмен период Европейската комисия предвижда нови схеми за подпомагане, изцяло свързани с дигитализацията, за които трябва да се подготвим още от сега. Този извод се налага от данните, изнесени днес по време на интернет семинара (уебинара), организиран от вестник „Капитал” и свързан с въвеждането на иновативните цифрови технологии за управление на стопанствата. Лектори по темата бяха Светлана Боянова, председател на Института за агростратегия и иновации и Васил Василев от първия цифров иновативен хъб AgroHub.bg, създаден от института за иновации.

В бъдещия програмен период като нова схема за директните плащания Европейската комисия ще въведе задължителен инструмент (TOOL) за устойчивост на хранителните вещества в културите, който ще се управлява дигитално и чрез него фермерите ще са длъжни да отчитат качеството на своята продукция.

Този план ще включва данни от двете информационни системи СИЗП (система за идентификация на земеделските парцели) и ИСАК (идентификационна система за административен контрол), информация за пробите от почвите в съответните полета, както и прилаганите аграрни практики, свързани с добивите, посочи Светлана Боянова. Чрез този нов инструмент земеделците ще предоставят съответната информация за хранителните вещества на продукцията си, т.е. ще се отчита „пълнният баланс” за реколтата.

Ще припомним, че въвеждането на зелените изисквания при директните плащания бяха сериозно предизвикателство за родния бизнес в досегашния програмен период. Очевидно, че отчитането на хранителните вещества ще бъде поредната бариера за фермерите, тъй като електронното управление на операциите в земеделието у нас е в съвсем начален етап.

И проблемът се засилва от факта, че през този програмен период страната ни застрашително изостава не само в прилагането на мярка 16 за въвеждане на иновациите в земеделието, но и по отношение на изграждането на инфраструктурата, така наречения широколентов интернет в селата. По думите на Боянова на този етап по подмярка 16,1 са приети 50 проекта за 36 милиона лева, но все още липсва яснота каква част от тях ще подсилят възможността за прилагането на 9-те основни цели, които са заложени в следващия програмен период.

„Въпреки проблемите съм оптимист, че ние, българите сме много гъвкави в прилагането на новостите и че все пак ще преодолеем изоставането”, поясни още Боянова. Но тя не спести огромното си безпокойство от факта, че подмярка 7,6 за въвеждане на широколентовия интерент в селата едва ли ще бъде отворена през този период, като бюджетът й най-вероятно ще бъде прехвърлен към други дейности.

Проблемът е, че в новия програмен период Европейската комисия залага до 2025 година държавите членки да изградят широколентовата инфраструктура във всичките селски райони и ако страната ни не усвои поне тези първоначелни средства, желанието на земеделските производители да инвестират в иновации ще бъде силно затруднено, коментираха експертите.

След зелените схеми изследването на хранителните вещества в посевите е новият елемент при директните плащания
14747
 

Последни материали
Виж
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Паднали рога от благороден елен показаха държавни ловни стопанства от цялата страна
Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър
ДФЗ
От 7 май се отваря втори прием за пчеларите
Общо събрание
Млади кадри влизат в управлението на АЗПБ
Агрометеорологична прогноза за периода 25 април – 1 май 2025 година
Понижение на температурите ще създаде условия за падане на слани
Свързани материали
Виж
Дискусия по плана за възстановяване на България
Танева: С 11 пъти ще увеличим поливните площи в Северна България с 800-те милиона лева по националния план
Национален план за възстановяване на България
Държавата залага 848 млн. лева за хидромелиорации и 300 милиона – за дигитално земеделие
Форум в рамките на Българското председателство
Дигиталното земеделие не означава само да имаш GPS на трактора
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини