Подпомагането на земеделието, което е заложено в частта „Зелена България“ на Националния план за възстановяване и устойчивост, е уникален шанс за ускорена дигитализация и за бързи инвестиции в напояването. С тези думи министърът на земеделието Десислава Танева обобщи очакванията на кабинета за бъдещето развитие на селското стопанство, където над 100 милиона лева ще се насочат за електронното управление на сектора, а други 847 млн. лв. Дискусията по този план беше проведена онлайн днес и в нея взеха участие вицепремиерът Томислав Дончев, министри, депутати, хора от бизнеса и науката.
Министър Танева наблегна на факта, че този план трябва да се изпълнява бързо, което според нея би станало основа за надграждане на подпомагането по линия и на Националния стратегически план за развитието на земеделието до края на това десетилетие.
В условията на непредсказуеми климатични промени помощта от 847 млн. лв. е изключителна възможност за възстановяване на важна част от инфраструктурата на „Напоителни системи”, в резултат на което се очаква загубите на вода по трясето да намалеят със 75 процента, посочи Танева. И допълни, че планът на министерството е със завършване на тези инвестиции площите в Северозападна и Северна Централна България да бъдат увеличени 11 пъти, а тези в Южна България – три пъти.
Като поясни, че тази модернизация е насочена изцяло към държавната напоителна система, Танева допълни, че по отношение на частните проекти за напояване от самите фермери ще бъдат подпомогнати от новия Стратегически план. Другата новина е, че предвидените 200 млн. лв. от сега действащата програма за развитие на селските райони би могло да бъдат пуснати до края на годината, когато Европейската комисия одобри поредната нотификация за корекции в ПРСР. Тези средства също са насочени към частни проекти, припомни министърът.
Как са разпределени средствата в Националния план за възстановяване и устойчивост
Колкото до решението с Националния план за възстановяване и устойчивост стопаните да въведат в своите стопанства електронно управление за разходване на торове, препарати за растителна защита и др., според министър Танева това не е идеалистично желание, а реална възможност за дигитализация на сектора. Чрез ваучери фермерите ще получат възможност да инвестират в интернет и електронни системи за управление, така че да се неутрализира сегашният пропуск на администрацията да контролира ефективното и природосъобразно използване на химията при отглеждане на реколтата.
В дискусията участва и ректорът на Тракийския университет проф. Добри Янков, който наблегна на адекватната взаимовръзка между наука и бизнес, която неизбежно ще се създаде при изпълнението на националния план, в частта „Зелена България”. „В това отношение висшите училища биха имали огромен принос, особено за подготовката на обучени кадри, които да подпомагат земеделските производители при въвеждане на електронното земеделие. И това би могло да залегне като проект при изпълнието на плана”, посочи още проф. Янков.