Този път няма да говорим за оцета в салатата, а за многофункционалността му в градината, тъй като тази кисела подправка е много ефективна като инсектицид и намалява активността на някои гъбични заболявания по растенията. Той е икономичен и щадящ хербицид, чийто обект на въздействие могат да бъдат всички растения по пътеките и незапълнени участъци в градината. При работата с оцет обаче трябва да използвате защитни средства като ръкавици, очила и маска, за да предпазвате кожата и дихателните пътища.
Оцет срещу колорадския бръмбар и личинките му
Настойка от синап – приготвя се от 200 г смлян на прах синап, който престоява 12 часа в 10 л вода, прецежда се, а след това се добавят 200мл оцет. Пръскат се насаждения от картофи, пипер, патладжан и др.
Листни въшки
В 10 л вода се добавят 12-13 супени лъжици оцет, смесват се добре и се пръскат нападнатите растения. Обект на въздействие могат да бъдат всички растения, върху които се появяват листни въшки – пипер, патладжан, краставици, домати и декоративни растения.
Кръстоцветна бълха, пеперуди и гъсеници на зелевата нощенка и зелевата белянка
В 5 л топла вода се добавят 14 супени лъжици оцет и се разрежда до 10 л. Подходящ е този разтвор за пръскане на бяло зеле, репи, репички, дайкон, броколи.
Ябълков плодов червей, листна бълха, ябълков и вишнев молец, листозавивачка
Използват се ароматни примамки – 2 л вода и 150 мл оцет се смесват, наливат се в подходящи бутилки и се поставят в короните на дърветата. Ароматът на оцет привлича насекомите, които влизат в тях. Периодично примамките се почистват и се налива свежа смес.
Дрозофилни мушици (винарки)
Обект на въздействие са домашни растения, плодове и зеленчуци. Използват се капани – в съд или чаша се налива чист оцет и се покрива със самозалепващо фолио, върху което се правят два отвора (0,5 см диаметър). Мушиците влизат и не могат да излязат – остават там.
Оцет против болести по растенията
Оцетът е в състояние да намали активността на някои възбудители на гъбични заболявания, защото в кисела среда те не могат да се размножават и загиват
Фитофтора
Фитофтората е заболяване, от което страдат домати, картофи и корените на ягодите. Използва се разтвор, приготвен от 10 л вода и 10 супени лъжици оцет – пръскат се растенията и почвата наоколо.
Брашнеста мана
Разтворът се приготвя от 10 л вода и 150 г оцет, а растенията се пръскат през 5-7 дни (не се допуска пръскане по време на цъфтеж). Използва се за ягоди, декоративни храсти, овощни дървета, краставици, тиквички и тикви.
Оцет като хербицид
Икономичен и щадящ подход е използването на оцет и с него могат да се пръскат свободните от културни растения участъци, а също и пътеките в градината.
Разтворът се приготвя като към 1 л кипяща вода се добавят 7 супени лъжици оцет, 2 супени лъжици готварска сол и 1 лъжица течен сапун. Остава се да изстине малко и се пръска с пулверизатор или лейка – внимава се да не попадне върху културните растения.
Оцет за подкисляване на почвата
Някои цъфтящи растения обичат кисела почва – азалия, хортензия, лупина и др. Сред зеленчуците и ягодовите също не са много – хрян, киселец, боровинка (червена и синя) и офика.
Растенията се поливат месец преди формиране на бутоните. Използва се разтвор от 10-11 супени лъжици оцет на 10 л вода. Могат да се подкисляват няколко пъти на сезон.