Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
05.06.2020 г.

Приятелите и враговете на краставиците

В съжителство
Приятелите и враговете на краставиците

sinor

Богатата и качествена реколта от зеленчукови и овощни култури зависи не само от сортовите характеристики, агротехниката и климатичните условия, но и от правилната организация на участъците за отглеждане. Краставиците също не правят изключение за правилните съседи, които ще им бъдат от полза, както и други, с които е по-добре да не се срещат.

В противовес на монокултурното отглеждане, при което растенията са силно възприемчиви към болести и вредители, смесеното отглеждане има редица предимства - освен че създават и биоразнообразие. Растенията партньони могат да бъдат желани гостоприемници на полезни насекоми – ентомофаги, могат да обогатяват почвата с азот, каквито са бобовите култури.

Кореновата система на бобовите колонизира специални ризобиални бактерии, помагащи за фиксиране на атмосферния азот и преработването му в нитрати. Част от тях се използват като хранителни вещества от самите растения, а останалите навлизат в почвата и стават достъпни за съседните култури.

Приятелската седморка

Царевицата може да се използва като естествена опора за краставичните растения, което ще спести разходи за труд и материали.

Тук трябва да се посочи една важна подробност – царевицата ноже да се използва като опора за тези сортове, които имат по-малки и леки плодове, защото при едроплодните не биха могли да издържат на тежестта. В замяна на подкрепата краставиците осигуряват на царевицата естествен мулч под стъблата, задържайки влагата и инхибирайки растежа на плевелите.

Слънчоглед – по аналогия на царевицата. Високият и със здраво стъбло слънчоглед може да бъде здрава опора за краставичните растения. В зависимост от сортовите особености маслодайните култури са с различна височина (0,50-3 м) и дебелина на стъблата.

Важно е да се знае, че обвивката на семената съдържа токсични за тревистите растения вещества, което означава, че прибирането на слънгледа трябва да стане преди да са започнали да падат семената.

Копър – това популярно и много полезно ароматно растение привлича насекоми – опрашители, каквито са пчелите и паразитоидните оси. Първите подпомагат опрашването на краставиците, а вторите регулират нивото на вредителите. Има и друго мнение, че копърът подобрява значително вкуса на краставиците.

Бобови култури – всички те са отлични съседи на краставиците, защото предоставят част от азота, който улавят от атмосферата и превръщат в лесно усвоима форма.

Настурция (латинка) – тези красиви и дълго цъфтящи растения представляват естествени капани и отвличат вниманието на вредителите към себе си.

Тагетес – високоефективен срещу почти всички вредители. Съдържа вещества, чието действие се съчетава със специфичния му аромат. Корените и цветовете отделят тези вещества, неприятни за вредителите. Добре е да се засаждат сред краставичните растения или да се разпръскват прецъфтяващите цветове наоколо.

Кореноплодни култури – кореновата система на краствиците е разположена плитко. Основната част от нея е разположена на дълбочина от 20-30 см, а главния корен достига до 1,2 м. Повърхностните корени образуват множество хоризонтални разклонения със слаба смукателна способност, което определя високите им изисквания към водния и хранителен режим. В близост могат да се засаждат моркови, репи и репички. Пяпата е средство за прогонване на земните бълхи, които са сред най-лошите врагове на краставицата.

Тази седморка е сред най-добрите съседи на краставиците, но могат да се посочат и други – невенът е растение, привличащо голямо количество различни насекоми,полезни за опрашването.

Компактното и правилно разполагане на културите облекчава отглеждането им.

Лоши съседи

Фенхел – това растение по принцип е враждебно към много култури и краставиците не правят изключение, защото всъщност е силен инхибитор на растежа.

Зеле – бялото зеле и карфиолът имат много трудни отношения с краставиците, защото жадно абсорбират влага от почвата и когато са засадени наблизо се състезават непрекъснато помежду си.

Пъпеш – двете растения са родственици, привличат едни и същи вредители, а в допълнение към това – имат дълги виещи се стъбла и си пречат на близко разстояние.

Картоф – двете растения трябва да бъдат далеч едно от друго, защото имат идентични заболявания и водят жестока конкуренция за хранителни вещества от почвата.

Градински чай и мента – за разлика от копъра, двете подправки развалят вкуса на краставиците, които имат доста деликатен вкус и съдържат около 95 % вода. Прекалено силните подправки влияят негативно на вкусовите им характеристики.

Приятелите и враговете на краставиците
17739
 

Последни материали
Виж
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
За социални заведения в община Хасково
Пчеларско сдружение дари 150 килограма мед за поредна година
Промени в наредбата за превоз на непреработена земеделска продукция
Свързани материали
Виж
Практика
Отглеждането на домати и краставици в съседство е възможно, но трудоемко
Туршия от зрели краставици и червени чушки
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Туршия от кисели краставички със синап
Разпознаване
В горещо и сухо лято паяжинообразуващи акари нападат краставиците
Пожълтяване на краставиците от средата на лятото
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини