Броени часове след като парламентът обяви извънредното положение в страната заради корона вируса, министърът на земеделието Десислава Танева заедно с представители на почти всички браншови организации от земеделието и преработвателната индустрия се обърнаха с призив към българите да не изпадат в паника и да не се презапасяват. Складовите наличности с български храни са напълно достатъчни, като при някои култури запасите биха могли да стигнат на България за две години напред, поясни министър Танева.
По отношение на хлебното зърно страната ни разполага с 1,7 милиона тона зърно, 2 млн. т царевица и достатъчни количества слънчоглед, необходим за производството на олио.
Презапасяването с олио е излишно, защото фабриките са произвели достатъчни количества, а в случай на дефицит имат и съответната суровина, така че да произведат олио за три месеца напред, увериха производителите на зърно и маслодайни култури.
От името на федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Мариана Кукушева обясни, че колегите й работят на пълни обороти, като изпълняват всички договори за доставка. „Добрата новина е, че напоследък нарасна търсенето на хляб, което ти радва. Но място за паника няма, защото има достатъчно качествена българска суровина, с която да отговорим на пазара”, поясни още Кукушева.
С подобни призиви се обърнаха към българите млекопроизводителите и производителите на млечни продукти, които наблегнаха на факта, че е редно българите да предпочитат родното кисело мляко, което е естествен пробиотик и е здравословно в сегашните условия, когато очевидно ще се набляга върху засилването на имунната система на хората.
Заедно с предприятията за млечни продукти представителите на месопреработвателния бранш спазват стриктни стандарти за качество, затова и потребителите трябва да спокойни по отношение на качеството на храните, увери и Дамян Вътев. Представителите на консервната индустрия и производителите на минерални води също гарантираха нормални доставки за доста месеци напред, като подчертаха, че цялата индустрия работи отговорно, като осигурява нужното качество на храните.
От името на рибния бранш Йордан Господинов обясни, че заради прекомерно увеличение на улова през последните месеци, той временно е ограничен, тъй като преработвателния бранш не може да смогне с обработката му. Той призова българите да увеличат консумацията на риба, защото наличностите от роден улов са достатъчни да задоволят потребностите за месеци напред.
По отношение на мерките, които администрацията предприема за ограничаване на заразата, министър Танева обясни, че директните срещи с бранша се извършват дистанционно чрез конферентни връзки. Колкото до работата на самата администрация, от следващата седмица уязвимите служители, вероятно тези над 50 години, ще работят от домовете си. Тепърва ще се коментират въпросите, свързани с отражението на извънредните ситуации в Европа върху бизнеса с храни.