През последните дни бе отчетен рязък ръст в продажбите на ябълки в европейските държави, в които наскоро започна бързо разпространение на коронавируса, съобщи електронното издание EastFruit, като се позова на свои търговски източници. Според анализаторите на изданието основната причина за ръста е нежеланието на хората да ходят често до магазините и останалите места с голям наплив, затова купуват наведнъж по-големи количества от подлежащите на съхранение продукти, формирайки запаси. Тенденцията е отбелязана отчетливо във Франция, Швейцария, Германия и още няколко държави от същия регион. Тя естествено доведе и до поскъпване на ябълките, тъй като значителна част се доставя от Италия и по-точно от северните райони на страната, където до момента е регистрирано най-голямото разпространение на коронавируса.
На фона на високото търсенее обаче италианските доставчици се сблъскаха с нови проблеми и най-вече с дефицит на работна сила, тъй като мнозина от наетите чуждестранни работници спешно напуснаха северната част на страната, за да се предпазят от заразяване. Затварянето на училищата и детските градини пък възпрепятства някои местни труженици да идват на работа, тъй като някой трябва да гледа децата. Друга пречка са допълнителните изисквания на търговците на едро и дребно от държавите-членки на Европейския съюз за безопасността на италианските продукти, които възмутиха сериозно местните чиновници и доставчици. Според последните тези изисквания са незаконни, но няма какво да направят, ако искат да си продават ябълките. За сметка на това пък повишават цените и ябълките поскъпват допълнително.
„Ръстът на цените и на потреблението на ябълките в европейските страни е нелоша възможност за износителите на плодове от Украйна и Молдова да увеличат продажбите там, тъй като поскъпването на техните вътрешни пазари през последните седмици ги направи некункорентоспособни в ЕС по показателя „цени”, заяви Андрей Ярмак, икономист в инвестиционния отдел на Организацията за земеделие и прехрана.
В момента полските ябълки са с 15-25% по-евтини от украинските и с 20-35% по-евтини от молдовските. Запасите от качествени ябълки в Полша обаче намаляват, затова не е изключено поскъпването в ЕС да стимулира износа от Украйна и Молдова през март и април, коментират от изданието.