Начало » Новини » Страната
09.02.2020 г.

ЕК забрани на Румъния и Литва обработката на семена с 3 неоникотиноида

След многократни извънредни разрешения в двете страни при налични алтернативи
ЕК забрани на Румъния и Литва обработката на семена с 3 неоникотиноида

В началото на седмицата Европейската комисия взе 2 решения, с които забранява на Румъния и Литва да одобряват използването на неоникотиноидите клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам при обработката на семената на царевицата и захарното цвекло, тъй като вредата на активните вещества за пчелите е доказана, съобщи електронното издание Romania-insider.

Това са първите подобни решения, взети от ЕК спрямо държави-членки. Те бяха взети 2 седмици, след като министерството на селското стопанство на Румъния предостави на местните фермери извънредно разрешение за използването на трите неоникотиноида за обработка на семената през пролетната сеитбена кампания по молба на 3 големи браншови организации с твърдението, че това е единственото ефективно средство за борба с няколко почвени вредители по посочените култури.

От ЕК обаче припомнят, че употребата на посочените неоникотиноиди в Европейския съюз бе забранена през април 2018 г., след като вредното им въздействие върху пчелите бе доказано повторно от Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA). Използването на пестициди с активни вещества клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам остана разрешено само в оранжерийни условия.

От изпълнителния орган на ЕС смятат, че извънредните разрешения, одобрени в Румъния и Литва, нямат достатъчно юридически основания. „Тъй като бе доказано, че използването на тези вещества е вредно за пчелите, употребата им вече е ограничена на ниво ЕС. Румъния и Литва са издавали многократно извънредни разрешения, позволяващи използването на тези вещества за борба с конкретни вредители за някои култури – разрешения, които EFSA не счита за обосновани”, се посочва в съобщението на изпълнителния орган на общността.

Предоставянето на разрешения за употребата на пестициди в извънредни ситуации е възможно само при спазването на строги условия, припомня на свой ред европейският комисар за здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакидес .”Зеленият пакт за Европа посочва, че стабилността на хранителната верига е приоритет за ЕС, и ние не можем да се съгласим държави-членки  да продължават да използват пестициди, вредни за околната среда и биоразнообразието, докато са налице алтернативни решения. ЕК създава и база данни, която ще включва всички разрешения за извънредни ситуации, предоставени от държавите-членки”, съобщи Кириакидес.

Макар Румъния да е сред най-големите европейски производители на пчелен мед, през 2018 г. правителството на страната се обяви срещу забраната на неоникотиноидите, предложена от ЕК, но не успя да предотврати подкрепата за документа от 16 държави-членки, което предопредели влизането му в сила. 

ЕК забрани на Румъния и Литва обработката на семена с 3 неоникотиноида
10382
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
ДФЗ
Предупреждение към фермерите до 25 ноември да коригират площите си в СЕУ
ИАГ
Екшън при залавянето на румънски крадци на дървесина във Видинско
За 2025 година
МЗХ обсъжда със синдитаките колективния трудов договор в сектор „Гори“
Румънски фермери прибраха 2 милиона евро от фалшифициран проект за домати
Смущенията продължават и на пазара за яйца у нас
България поиска от ЕК защитни мерки срещу вноса на украински мед
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини