Повечето употреби на неоникотиноидни пестициди представляват риск за дивите пчели и за тези, отглеждани за индустриални цели. Това се посочва в доклад на Европейската агенция за безопасност на храните, публикуван на първи март. Контролният орган актуализира оценките си за риска от използването на три неоникотиноида - клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам, които в момента са обект на ограничения в ЕС поради заплахата, която представляват за медоносните насекоми, съобщи европейският сайт Аг-прес.
Тези заключения за повторен път потвърждават анализите, публикувани през 2013 г., след което Европейската комисия наложи контрол върху употребата на веществата.
За новите оценки, които понастоящем обхващат дивите пчели - пчелни семейства и самотни пчели, както и отглежданите от хората кошери, звеното за пестициди на EFSA извърши обширно събиране на данни, включващо систематичен преглед на литературата, за да събере всички научни доказателства, публикувани след предишните оценки.
Екипът също така приложи документа с насоки, разработен от EFSA, специално за оценка на риска от пестициди и пчели.
Хосе Таразана, ръководител на отдел "Пестициди" на EFSA, заяви: "Наличието на такова значително количество данни, както и насоките, ни позволиха да произведем много подробни изводи. В заключенията има променливост, дължаща се на фактори като пчелни видове, а също и предназначението на определените пестициди. При трите вида изследвани пчели бяха установени рискове“, посочи още Таразана.