Най-късно до средата на 2022 г. България трябва да вкара в регистър всичките законно действащи търговци на пресни и преработени плодове и зеленчуци, като отделно от това регистър ще има и за самите производители. Това съобщи зам. министърът на земеделието и храните Чавдар Маринов след откриването на третото издание „ИнтелиФреш“, което събра производители и преработватели на плодове и зеленчуци, търговци и експерти.
Всеки един от участниците на пазара ще разполага с 12-цифрен регистрационен код, като всяка цифра ще означава дали фирмата е производител на прясна продукция, дали е консервно предприятие или пък търговец. Този код ще се разчита от контролиращите лица, които ще знаят точно каква продукция се произвежда от лицето и къде се намира фирмата му. Ще има и пряка връзка с регистрите на Националната агенция по приходите и Българската агенция по безопасност на храните, които ще дават допълнителна информация за търговеца или фермера.
Изискването за този регистър ще бъде разписано със Закона за прилагане на общите организации на пазарите, посочи още Маринов.
В случай, че търговецът не е регистриран по ДДС, тогава той не би могъл да присъства на пазара, поясниха експерти, участвали в разработването на новия норматив. От бранша припомниха, че „последният писък“ при нелегалните канали за внос на зеленчуци от Европа, е по линия на вътрешнообщностните доставки и идва с доставки на картофи от Полша. Нашенци, без да са регистрирани по ДДС в България, купуват европейските картофи с ДДС от 9%, защото в Полша храните са нисък потребителски данък. И ги продават на родния пазар на сметка, защото не само че не плащат 20-те процента български данък, но и не минават на проверки за карантинни болести.
Резултатът от тези нелегални канали отново е в минус за родния бизнес, защото чуждата стока отново подбива вътрешните цени, срещу което протестират всички законно действащи производители на пазара.
На този етап производителите настояват новите изисквания да влязат много по-бързо от планираните от администрацията дати - до средата на 2022 г. "Нямам идея защо в Китай една болница може да се построи за 58 дни, а тук мерките срещу сивия сектор се точат с години", коментира Димитър Рачев от Съюза на дунавските овощари. И припомни дългото въвеждане на обратното начисляване на ДДС върху зеленчуците, за чието влизане в сила страната ни поиска от ЕК отлагане през 2017 г.