Средната продължителност на живот на ягодовата градина е 4 години. През първата година добивът е около 40-50 % от възможностите на сорта, през втората – 100 %, третата – около 80 %, четвъртата – около 60 %. След това добивите силно намаляват и е по-изгодно да унищожите насаждението. Ягодите както и други култури не трябва да растат на едно и също място, затова оставете почвата да почине около 2-3 години с други насаждения. За да направите нова ягодова градина съобразете мястото за засаждане, вземете висококачествен разсад и съобразете сортовия състав.
Подготовката на мястото: Първо се унищожават трудно изкоренимите бурени. За да направите хубава градина, удълбочаването на орния пласт до 20-30 см е задължително. Наторяването на мястото също е важна предпоставка за развитието на растенията. Трябва да осигурите и достатъчна почвена влага и да подобрите строежа на почвата.
Освен мястото важно условие е и хубавия разсад. Той трябва да е много добре развит, чистосортов и да има добре развита, гъста брадеста коренова система с дължина над 6-7 см, а основните са кафяви. Разсадът трябва да има най-малко 3-4 листа със сравнително къси дръжки и много добре оформена връхна пъпка, която има няколко разклонения. Желателно е стъблото да има дебелина над 8-10 см, което е гаранция за получаване на висок добив още същата година при пролетно засаждане.
Полските фермери подменят ябълковите градини с ягодови плантации
Не трябва да се засаждат слабо развити или с изтеглени листни дръжки растения, както и нападнати от опасни болести и неприятели. Разсадът трябва да е произведен в лицензирани маточни насаждения.
В домашните и вилните градини е подходящо да се отглеждат по 3-4 основни ягодови сорта, като се съчетават ранни или средно ранни със средно късни или късни (така ще имате ягоди за домашна консумация за по-дълъг период). Обикновено 1-2 сорта се застъпват по-широко, а другите по-ограничено. В зависимост от почвените и климатичните условия и вкуса наред с основните соротове може да се отглеждат и няколко допълнителни. Предпочитайте сортове, които са жизнени и родовити, устойчиви на студ, на засушаване и горещини, а също така и на брашнеста мана, сиво гниене на плодовете, болести по корените и др. По-подходящи са сортовете с едри или със средно едри плодове, които имат добър вкус и аромат и са пригодни за преработване в компот, сок и други продукти.