Есента създава асоциации за края на сезона – време, в което трябва да направим равносметка на успехите и грешките. Но всъщност есента е и едно отговорно начало на идния сезон. Така е, защото в много отношения сега се полага началото за успех на бъдещата реколта – ягодите не правят изключение от това правило.
Мероприятия по предварителното почистване на ягодите
1. Внимателно изрязване на старите листа и късните мустаци (те черпят хранителни вещества и отслабват майчините растения) с градинска ножица, като на всеки храст трябва да останат поне по 3-4 здрави листа.
2. След това трябва да се обърне внимание на почистването – всички изрязани части се събират и изнасят извън терена, а при възможност могат да се изгорят, защото именно те се превръщат в зимни укрития на вредителите. Щателно се отстраняват плевелите, всички органични остатъци, както и остатъци от мулч.
3. Когато всички храсти са открити и почистени, тогава могат лесно да се идентифицират слабите и болните. Октомври е подходящо време да се заменят със здрави. При липса на нов посадъчен материал могат да се разделят здравите и по-големи храсти.
Предзимно засяване на зеленчуци!
В ранна есен ягодите вече са заложили плодните пъпки и затова почвата трябва да се подържа чиста от плевели и влагозапасена.
Профилактика
След постигане на външен порядък е време да се пристъпи към профилактичните мероприятия, насочени срещу болестите и вредителите по ягодите.
За борба с въшките, акарите и другите паякообразни може да се използва Афик, който не е химичен препарат, а натурален и съдържа подбрани природни полизахариди и прилепители. Те образуват тънък леплив филм, стопиращ храненето и дишането на вредителите. Достатъчни са 20 мл на 10 л вода.
Срещу червени и бели листни петна и фитофторно гниене се препоръча двукратно пръскане през 14 дни. Подходящи фунгициди са Купроцин супер М – 25 г, Дитан ВГ – 20 г, Топсин 70 ВП – 10 г (посочените количества са за 10 л вода). Може да се използва и 1-1,5% бордолезов разтвор.
Срещу възрастните насекоми на ягодовите коренови хоботници може да се използва Моспилан, Нуреле, Релдан, Газел и др. в количества, посочени на опаковките.
При пръскането трябва да се обърне внимание работният разтвор да попадне в основата на растенията, както и между младите листа, защото там се усамотяват вредителите в зимните месеци. За по-добра защита се препоръчва и пръскане на почвата около растенията (по възможност и между редовете).
Пръсканията срещу болести и неприятели могат да се съчетаят.
Подхранване
Неремонтантните сортове вече са заложили своите пъпки за следващия сезон и не е необходимо наторяване. Могат да се добавят малки количества хумус на дълбочина 2-3 см.
Не се допуска наторяване със свеж оборски тор и ненапълно разложен компост.
Дървесната пепел може да се използва като тор, който ще действа в перспектива.
Зимни укрития
В по-студените региони на страната могат да се използват различни материали за зимни укрития – подходящи са слама, спанбонд или лутрасил.