Отдавна не се беше случвало земеделските производители да благодарят на администрацията, но това е факт заради спешните мерки в подкрепа на бизнеса, въведени в извънредното положение по време на коронавируса COVID-19. Този път дълбоката признателност е отправена от дребните фермери, регистрирани по наредба 26 за директна продажба от фермите, чиито проекти за оборудване на мини мандри щяха да се провалят, ако не бяха последните решения на управителния съвет на фонд „Земеделие”.
Късно вчера се реши изпълнението на проектите по три от държавните поммощи за малкия бизнес да бъде удължено с 3 месеца след отмяна на извънредното положение. Става въпрос за помощите за инвестиции в материални активи в земеделски стопанства, свързани с първично производство на растениевъдна земеделска продукция, за покупка на съоръжения за добив и съхранение на сурово мляко и съоръжения за изхранване на новородени животни с мляко, а също и за покупка или изграждане на обекти за преработка и/или обработка на сурово мляко.
Само преди десетина дни животновъди от Западна България сигнализираха, че ще имат проблеми с изпълнението на проектите поради отпадане на доставчици, които в последния момент са поискали по-високи цени за оборудването на мандрите им.
Читатели на Синор.бг обясниха, че сроковете за приключването на проектите им изтичат и ако не намерят бързо нов доставчик, не биха могли да направят нужната преработка на млякото във фермите си. Вчерашното решение на фонда за тримесечна отстрочка настина е глътка въздух за сектора, обясниха животновъди от Пернишко. Според тях това се дължи основно на новата политика, провеждана от министъра на земеделието Десислава Танева и изпълнителния директор на фонд „Земеделие” Васил Грудев, което не се беше случвало при нито едно от предишните управления на държавната администрация.
Положителна оценка за работата на администрацията дават и производители на плодове и зеленчуци, за които управителният съвет на фонда вчера реши, че отпуска бюджет от 30 млн. лв. дза нисколихвени заеми за сектора. Благодарност има и за решението да има авансови плащания по схемата „Помощ за инвестиции в материални активи в земеделски стопанства, свързани с първично производство на растениевъдна земеделска продукция.
Засега няма яснота как ще се приеме другото предложение на браншовите организации – за подкрепа на градинарите, които продадат тази година продукцията си на консервните заводи.
Вероятно това ще се реши на едно от следващите заседания на фонд „Земеделие”.