Депутатите в Европейския парламент отхвърлиха смекчаването на правилата за опазването на пчелите от пестициди, след като мнозинството държави-членки на Европейския съюз успя да накара Европейската комисия да промени предложението си по този въпрос в противоречие с насоките от 2013 г. на Европейската агенция за безопасност на храните (ЕАБХ), съобщиха от пресцентъра на законодателната институция. ЕП прие резолюция с квалифицирано мнозинство от 533 гласа „за”, 67 „против” и 100 въздържали се.
Проектопредложението на ЕК имаше за цел да включи в законодателството на ЕС насоките от 2013 г. на ЕАБХ за намаляване на употребата на пестициди, които вредят на пчелите. Насоките описват как пестицидите трябва да бъдат тествани, за да се оцени адекватно тяхното остро и хронично въздействие върху пчелите. Според първоначалното предложение на ЕК пестицидите трябваше да останат на пазара само при условие, че успешно преминат тези нови тестове. Повечето държави-членки на ЕС обаче се противопоставиха на разпоредбите, принуждавайки ЕК да направи компромис и да задържи само тези, които пазят пчелите от остро токсично излагане.
В приетата вчера резолюция на ЕС се посочва, че е недопустимо държавите-членки да се противопоставят на пълното прилагане на насоките от 2013 г. на ЕАБХ спрямо пчелите. Предложените от тях мерки въвеждат промени само по отношение на проблема с острата токсичност за пчелите, но не засягат проблема с хроничната токсичност при медоносните пчели, както и при земните и самотните пчели. Освен това текстът на ЕК не представя най-новите достижения на научните и технически познания и не би променил нивото на защита, което вече съществува, изтъкват евродепутатите. Те също така подчертават, че ЕК не е трябвало да отстъпва, а да използва пълноценно своите правомощия, тъй като 16-те държави членки, възпрепятстващи прилагането на критериите за защита на пчелите, не формират квалифицирано мнозинство.
Резолюцията призовава ЕК да да представи по-строги правила за опазване на пчелите, като разработи ново законодателно предложение въз основа на най-новите научни и технически познания.
Евродепутатите припомнят установения от ЕК „драстичен спад в появата и разнообразието на всички видове европейски диви насекоми опрашители, включително диви пчели, сирфидни мухи, пеперуди и молци. Множество видове опрашители са изчезнали или са застрашени от изчезване“. Само в ЕС около 84% от видовете култури и 78% от дивите цветя зависят най-малко частично от опрашване от насекомите, почти 15 милиарда евро от годишната продукция на ЕС в селското стопанство са пряка заслуга на опрашването от насекоми, сочат експертни оценки.
"Като се противопоставихме на твърде ниските критерии за оценка на опасността от пестициди за пчелите, искахме да зададем един прост въпрос: сериозно ли опазваме околната среда? Сериозно ли защитаваме живите организми? Резултатът е много ясен: благодарение на нашата мобилизация много голяма част от ЕП отхвърли слабото предложение за опазване на пчелите. Сега се обръщаме към ЕК да преразгледа и да ни представи нов проект за законодателни мерки, които премахват най-опасните пестициди за пчелите“, заяви председателят на комисията по околна среда и евродепутат от Франция Паскал Канфен.