От години в южните плодородни райони на страната хората успешно отглеждат късни домати на открити площи. Те се сеят в началото на юни, а разсадът се изнася в средата на юли, като в края на август растенията вече масово цъфтят. Затова и агрономи съветват стопаните да спазват стриктното агротехниката, като изберат подходящите сортове, направят качествен разсад, подготовят добре почвата.
Сезонът изисква да се обърне сериозно внимание на редовното поливане, за да не се допусне засушаване, което ще предизвика опадане на цветовете и завръзите, особено този август, когато температурите в Южна България достигаха високи стойности.
Поливането трябва да става основно сутрин, когато температурите не са високи. Трябва да подхраните доматите навреме 1-2 пъти с азотен тор. А може да ползвате и разтворен в поливната вода оборски тор.
Доматите на колове или на телена конструкция се колтучат редовно, оставят се на растенията две стъбла. Върховете им се прекършват през септември. На отглежданите безколови сортове се премахват само първите разклонения. Окопават се неколкократно, за да се подобри въздушдушния обмен на почвата, когато се образува почвена кора. При поява на болести и неприятели трябва да се води своевременна борба.
Беритбите са основно през септември или в началото на октомври. Преди падането на сланите избистрените домати се обират, сортират, поставят се само здравите в щайги и се нареждат в подходящо помещение, където температурата се задържа на 12-16ºС, има умерена влажност на въздуха не се допуска пряка слънчева светлина. Така запазени, доматите могат да издържат до Коледа.