Морковите могат да бъдат нападнати от морковената муха (Psila mosae) - неприятел, който не се среща често, но понякога нанася големи вреди. Тя е дребна муха (4-5 мм.д), блестящо черна, с жълта глава. Зимува като какавида в почвата. Мухите се появяват в края на април и първата половина на май. Летежът им е доста продължителен. Те снасят яйцата си в почвата близо до морковените растения, по дивите моркови, целината и по-рядко край магданоза. Ларвите проникват в корените и издълбават извити ходове предимно във външния пласт на клубе-ните. Те са жълтеникави, без крака и достигат 6-7 мм. д. Пълното им развитие продължава около един месец. Какавидират близо до корените. Какавидите са кафяви.
Нападнатите растения се развиват бавно, изостават и понякога загниват.
През юли до септември летят пеперудите от второто поколение. Вредите от него са по-големи, защото ларвите повреждат морковите, които се съхраняват.
Спасението от този вид неприятели, които се развиват в почвата, е да се полеят лехите с разтвор на системен инсектицид. Но поради много екологични съображения третирането с пестицид не се препоръчва. Дори и при слабо токсични препарати, приложени в ниски дози, морковите могат да получат неприятен мирис.
Агротехническите мерки могат да помогнат
Почиствайте редовно плевелите, защото мухите се крият в тях. Щом откриете нападнати растения веднага ги изскубвайте и унищожавайте. Изнасяйте и отпадъците от повредените клубени извън градината. Сменяйте всяка година мястото, на което отглеждате морковите. Площта трябва да е открита и край нея да няма високи и гъсти плевели.