На последното заседание на Консултативния съвет в сектор „Плодове и зеленчуци“ експертите от министерството на земеделието поеха ангажимент проверките на заявените за подпомагане площи по обвързаната подкрепа да стават върху 20 на сто от нивите вместо 5%, каквато е досегашната практика. Заради африканската чума и опасността от разпространение на заразата обаче тези проверки временно са спрени, но браншът очаква в скоро време да бъдат възстановени, съобщи за Синор.БГ Тодор Джиков, съветник на заместник министъра на земеделието Чавдар Маринов и председател на Националната асоциация на картофопроизводителите.
Актуалната статистика на агроминистерството за площите със зеленчуци, заявени за подпомагане тази година, показва, че спрямо 2018 г. градините с картофи, лук и чесън през 2019 г. са намалели с цели 40 хиляди декара, или с 4 хиляди хектара, което е сигнал, че чертожниците, участващи в различни схеми, са се ориентирали към други производства.
От данните на ведомството се вижда, че тази година имаме сериозен ръст в заявените площи с домати и краставици, чиито ставки бяха завишени, посочи Джиков. Според данните на агроведомството площите с домати тази година са се увеличили с 11 000 дка, или с 30% повече от градините през 2018 г., когато домати са се гледали върху 38 150 дка. Тази година заявените площи с домати са 49 610 дка.
При такъв ръст в площите потребителите би трябвало да усетят пренасищане на пазара, но това не е факт. „Вместо това дефицитът от този зеленчук продължава да съществува, а цените на доматите по пазарите са като миналогодишните, което е необяснимо“, посочи още Джиков.
Именно затова и браншовиците са поискали от администрацията да увеличи четирикратно теренните проверки. Проблемът е, че схемите могат да се пренесат в различни посоки. Често ливади и пасища или дори ниви се заявяват като градини с домати. И ако общинските служби по места не инспектират навреме, измамната схема няма как да се разкрие.
Вероятно и затова в проектите на регламенти за ОСП след 2020 г. се предвижда 100-процентна проверка на всички заявени площи, което ще става дистанционно и чрез сателитно заснемане на площите.
Засега администрацията не намира и верния път за подпомагане на оранжерийното производство, което се оказа сред най-несубсидираните подсектори от всички земеделски дейности в страната. Въпреки че от 2017 до 2019 г. има леко увеличение в площите с оранжерии, все пак делът на субсидиите спрямо приходите и разходите за производство за твърде незначителни и нормата на рентабилност не е висока. Ако през 2017 г. заявените за субсидии площи са били едва 6 980 дка, то през 2019 г. размерът им е едва 7 650 дка. Докато нормата на рентабилност при оранжерийните домати е едва 15,38%, то при доматите, произведени на полето, тази норма 47,97%. Тази норма се изчислява като дял на обвързаното производство към приходите и разходите, необходими за отглеждането на културите.
Интересното е, че нормата на рентабилост при краставиците, отглеждани на полето, надхвърля 213,96%, но въпреки това размерът на ставките при краставиците и доматите остана един и същ.
Очевидно е, че в преговорите по бъдещата ОСП браншовиците от този сектор трябва да се подготвят много добре, за да защитят позициите си при подпомагането на сектора през следващия период.