Съюзът на градинарите в България ще изиска пълна справка от фонд „Земеделие“ за фактурите, които доказват колко тона картофи са продадени за преработка или за пряка продажба по пазарите през 2018 година, без които администрацията не би могла да преведе помощта по обвързаната подкрепа за стопаните. Това съобщи за Синор.БГ председателят на организацията Слави Трифонов по повод предстоящото приключване на срока за представяне на документите, който изтича на 31 януари 2019 г.
До утре всички производители на плодове и зеленчуци са длъжни да представят касови бележки, фактури и други допустими по наредбата документи, с които да докажат, че са икономически ефективни и че европодпомагането е отишло към истински производители, допринесли за развитието на родното земеделие. А не за „чертожниците“, които садят евтини сортове картофи, по които впоследствие нямат никакви разходи за отглеждане и които дори оставят на полето, защото са сигурни, че ще гушнат подпомагането без особени усилия.
Вече трета година администрацията с мъка прикрива схемите с тикви, картофи или лук, чрез които се източват средствата от европейското подпомагане. Именно затова и нито една медия не можа да получи пълна справка за размера на площите и реализираната на пазара продукция, срещу която са изплатени средства по схемата за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци.
Зеленчукопроизводителите обаче са решени да се опълчат срещу тези порочни практики. В тази връзка от името на Съюза на градинарите и Националната био асоциация, чийто председател е Слави Трифонов, в министерството на земеделието ще бъде внесено искане с промени в наредбата за реда за прилагане на директните плащания за 2019 г.
Проектът за промени бяха качени на страницата на министерството на земеделието в средата на януари и по нея се приемат предложения до 17 февруари.
„Ще настояваме от тази година страната ни да наложи таван от 500 декара, или 50 хектара на площите, за които ще се отпуска пълният размер на субсидиите за всички видове зеленчуци - като се започне от доматите и пипера и се стигне до зелето и картофите“, поясни Трифонов. Над тези 500 декара ще се поиска силно намаляване на ставките, така че да не се злоупотребява с този вид подпомагане. Мотивът е, че в България единици са компаниите и фермерите, които отглеждат над хиляда декара зеленчуци. „Във всички доклади се казва как ще насърчаваме малкия и среден бизнес, затова очакваме предложението ни да бъде прието, защото реално колегите гледат от 100 до 300 дка със зеленчуци, където ръчният труд е изключително труден и затова бизнесът е неефективен“, посочи още Трифонов.