Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
09.07.2019 г.

Листата на краставиците жълтеят – вижте причините!

Важно за градинаря
Листата на краставиците жълтеят – вижте причините!

sinor

Краставицата е нежно тропическо растение, което изисква постоянно наблюдение и внимание. По формата и цвета на листата и плодовете лесно може да се определи проблема и да се реши в кратки срокове. Пожълтяването може да е съпроводено с деформация на листните петури и плодовете, а също и с опадане на завръзите.

Важно е незабавно да реагираме на „краставичните сигнали“ и да предприемем срочни мерки за спасяване на реколтата. Изобилие от жълти, опадали завръзи и надупчени листа е сигнал за сериозни проблеми със „здравето“ на краставиците. Проблемът не е рядък, но доброто в случая е, че се поддава на профилактика и лечение.

Обедняване на почвата

Бедна почва е най-разпространената причина за пожълтяване на завръзите и слаба реколта. Отглеждането на краставици на едно и също място няколко поредни години води до това, че внасянето само на компост или хумус вече не е възможно да  реши проблема. Почвата се нуждае и от минерални торове, дървесна пепел и седерати за комплексен подход – комбиниране на минерални и органични торове в период на покой, а след това правилна ротация на културите.

Сеитбообращение

Нарушаването на сеитбообращението не минава без да оставя следа – в почвата се натрупват вредители, патогени на гъбични и бактериални инфекции, почвата става по-бедна. Дори най-устойчивите, елитни сортове краставици попадат под натиска на бушуващите гъбична или бактериална флора.

Необходимо е да се въведе 5-7 годишна ротация на полевите култури, както и съвместимост с предшествениците.

Нарушен режим на отглеждане

Краставиците ценят добрата осветеност, навременното поливане, рохкавата почва и регулярна вентилация (при отглеждане в затворени съоръжения).

Една от най-честите причини за пожълтяване и опадане на завръзите на краставиците е нерегулярното поливане. Те черпят вода от повърхностните слоеве на почвата, което означава, че тя трябва да бъде постоянно влажна, особено в период на масово плододаване.

При нарушаване на температурния режим, като продължително захлаждане, краставиците стават уродливи, растат бавно, а завръзите пожълтяват и опадат. За по-бързо излизане от ситуацията е необходимо листно подхранване с комплексни торове, наситени с микроелементи.

Гъсто засаждане

Краставиците са светлолюбива култура и когато са засадени нагъсто, страдат от недостиг на слънчева светлина, започват да изхвърлят цветовете и завръзите. Освен това при гъсто засаждане се създават благоприятни условия за бързо размножаване на възбудители на гъбични заболявания.

Някои хибридни сортове краставици са в състояние да заложат до 150 завръзи едновременно, но кореновата система на едно растение не е в състояние да отгледа повече от 25-30 броя, което означава, че една част от тях трябва да се отстранят, защото в противен случай съществува риск от пожълтяване и опадане на всички.

Краставиците пожълтяват от глад

Лошото подхранване води до пожълтяване на листата и завръзите и опадането им. Това се получава при небалансирано торене. Например, когато липсва азот, растежът на краставиците е силно потиснат, стъблата остават тънки и твърди, без странични разклонения, а листата дребни. Завръзите пожълтяват и окапват, а заедно с това и голяма част от цветовете. Отначало по-старите листа преждевременно пожълтяват, а по-късно и останалите.

За добро развитие и плододаване краставиците се нуждаят от комплексно подхранване 3-4 пъти за сезон и профилактика на дефицита на микроелементи – калций, молибден, магнезий, цинк, бор, мед и желязо.

Краставиците боледуват

Когато завръзите пожълтяват и опадат, а листата се покриват с петна и стават безформени, тогава най-честата причина е бактериозата. Тя е коварна болест и е верен спътник на влажното и хладно лято.

Болните растения се обработват с бледорозов разтвор на калиев перманганат. За профилактика на бактериозата растенията се пръскат с бордолезов разтвор (1%) или 0,4% разтвор на меден оксихлорид.

При много влажно лято е необходимо честотата на поливане да се намали.

Листата на краставиците жълтеят – вижте причините!
116260
 

Последни материали
Виж
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Предстоящо
От 24 януари очаквайте 5-то издание на Менторската програма за бизнес дамите
Свързани материали
Виж
Практика
Отглеждането на домати и краставици в съседство е възможно, но трудоемко
Туршия от зрели краставици и червени чушки
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Туршия от кисели краставички със синап
Разпознаване
В горещо и сухо лято паяжинообразуващи акари нападат краставиците
Пожълтяване на краставиците от средата на лятото
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини