Ако някой си мисли, че с помощта за месодайното говедовъдство е постигнат положителен ефект върху вътрешния пазар на месо, ще бъде дълбоко разочарован. Последната статистика за цените на телешкото и говеждото месо от май 2019 г. показва, че ценовият шок за месопреработвателната промишленост се задълбочава, а поскъпването на основните суровини (свинско и телешко месо) по никакъв начин не отслабва хватката за колбасарския бранш.
В същото време българското производство на телешко месо силно намалява и през първото тримесечие на 2019 г. то се е свило с цели 30% под равнището на същия период на предходната година. Най-сериозно е намаляло произведеното количество месо от юници и крави – с 32%, но продължава да заема основен дял от производството на кланиците. Месото от други говеда отбелязва спад с 29%, а от телета до 1 г. – с 15%.
По данни на Центъра за икономически анализи в селското стопанство (CAPA) през май тази година средната цена на едро на тон кланично тегло на говеждо и телешко месо в страната е достигнала 4,62 лв./кг, което е най-високото ниво за същия период на последните три години. Превишението на цените при телешкото месо спрямо април 2019 г. е с 10%, а спрямо средното за периода 2016-2018 г. - с 5%, припомнят от CAPA.
При свинското месо пикът в цените спрямо 2017 г. расте, като поскъпването е с цели 21 процента, се посочва в доклада на CAPA.
Колбасарските предприятия в страната отдавна не разчитат на българска суровина от говеждо месо, защото вносът от ЕС покрива потребностите им. Неслучайно през първите три месеца на 2019 г. вносът е достигнал 1 916 тона, което е с 15% повече на годишна база и ще расте предвид продължаващото понижение на европейските цени.
Заради недостатъчното вътрешно предлагане на телешко месо и значителния дял на неугоените (бракувани) животни средните изкупни цени силно се размиват. Но заради нарасналия внос все пак през следващите месеци се очаква поскъпването леко да се стопира и цените да се установят около 4,30-4,60 лв./кг., се посочва в анализа.
Цените на едро на свинското месо също продължават да се движат нагоре, основно заради растящо търсене в глобален мащаб, отразяващо се и на европейския пазар.
През първото тримесечие на тази година в промишлените свинеферми са произведени 17,9 хил. тона свинско месо, което е с 4 на сто повече от същия период на 2018 г., когато са осигурени 17,3 хил. тона.
Докато при свинското и пилешкото месо дефицити никога не е имало, недостигът на суровина от червени говежди меса очевидно ще се задълбочава. На този фонд ще бъде интересно как министерството на земеделието ще отчете в SWOT-анализа си ефекта от подпомагането на месодайното животновъдство.