Докато при ягодите, прасковите и лавандулата тази пролет се наблюдава по-ранно прибиране от обичайното, то заради дъждовете и нестабилното време кампанията при маслодайната роза, черешите, вишните, малините и кайсиите леко изостава, показват данните на министерството на земеделието за производството на основните земеделски култури към средата на юни 2019 г.
При някои от основните култури се отчита срив в добивите, особено при черешите и розата, където прибирането е в напреднал етап. Според статистиката на агроведомството засега производството на маслодайна роза, череши, вишни, малини и кайсии е в границите между 24,2% и 97,5% под отчетеното по същото време на миналата година.
До този момент са прибрани едва 13 831 т череши, при среден добив от 378 кг на декар. Спрямо същия период на миналата година добивите от декар череши тази пролет са с 30 на сто по-малки, а обраната продукция е с 50 на сто под количествата, получени през 2018 година. Въпреки че масовата кампания при черешите все още не е започнала и досега са прибрани едва 40 на сто от общите площи, експертите смятат, че реколтата ще бъде доста под миналогодишните количества. Общо през 2018 г. бяха прибрани 55 309 т. Заради дъждовете обаче тази година черешите гният по дърветата, затова и добивите ще са слаби, обясниха от Съюза на градинарите в България.
При маслодайната роза, чието бране е почти приключило, също има спад в добивите. Прибраният цвят е в размер на 11 247 т, което е с 24% под нивата от миналата година.
Брането при повечето останали култури е в самото начало, затова е рано за прогнози. Досега например са прибрани вишни само от 443 дка, при обща площ от 13 197 дка в цялата страна. От 27 713-те декара с кайсии пък до този момент е обрана реколтата едва от 70 дка, като добивите от дка са с близо 30 на сто под тези от 2018 г.
Под нивата от миналата година е и производството на картофи, домати, фуражен грах и пипер. Към средата на юни реколтата от тях е между 25,1% и 89,5% под нивата отпреди една година, като при доматите и фуражния грах това се дължи на по-малкото реколтирани площи, а при картофите и пипера се наблюдават и по-ниски средни добиви.
Същевременно продукцията от градински грах изпреварва с 66,5% миналогодишната.
В началото сме и на жътвата на ечемика, като към средата на юни т.г. са прибрани само 1 520 тона ечемик, при 110,2 хил. тона по същото време на 2018 г.