Едно от първите поникнали растения в градината е магданозът. Свежите и ароматни листа не се боят от студовете и дружно се показват на повърхността още през април. За да се развиват здрави, пищни и свежо зелени, растенията се нуждаят от постоянно подхранване, особено на бедни почви.
Какви торове обича магданозът – органични или минерални
Магданозът съдържа витамини от група В, А, С, К. За отглеждане на растения с максимално количество хранителни вещества е нужна плодородна почва, обогатена с органични и минерални торове.
При есенната обработка на почвата, преди засяване на семената, се внася хумус или прегорял оборски тор в количества 3-4 кг на 1 кв.м и NPK – 20-30 г на същата площ. Магданозът не обича свеж оборски тор - особено кореновидният сорт. Последният обикновено се засява след култури, които са подхранвани с оборски тор – краставици, тиквички, домати.
От минералните торове растенията добре реагират на фосфор и калий (30 г суперфосфат и 20 г калиева сол на 1 кв. м), но с азотните торове не трябва да се прекалява, защото в корените се натрупват нитрати.
Карбамид или друг азотен тор (не повече от 20 г на 1 кв. м) може да се добави, но само при установен недостиг, който се изразява в забавено развитие, пожълтяване или изсветляване на долните листа – всъщност азотът е този, който придава на листата яркозелен цвят.
Листен и кореновиден магданоз – разлики в подхранването
Съществиват два основни вида магданоз, които се нуждаят от различно подхранване:
– листният е с пищна розетка от тъмно зелени и нежни листа, едрината и формата, на които зависи от сортовите особености. Има силно разклонен и извит корен; дава изобилна зелена маса през юни и юли. Подхранва се с амониева селитра (5-6 г на кв. м) след всяко подрязване на листата;
– кореновидният е с удебелен корен, приличащ на тънък морков, който има малко разклонения. Зелените листа растат буйно от юни до август, но са значително по-малко от листната форма и са по-груби. В този период се подхранват с фосфор (7 г суперфосфат на 1 кв. м) и калий (5 г калиева сол на 1 кв. м).
В зависимост от времето на поникване и региона тези срокове могат да бъдат различни.
Подхранване на магданоза в различните периоди на развитие
Ако почвата е била добре наторена преди засяване на магданоза, подхранването се прави след образуване на няколко същински листа.
Пролетното торене се прави след поникване на семената и образуване на 2-3 същински листа. Тогава растенията се разреждат, което ускорява растежа и се подхранват със зелен тор ( приготвя се от окосена трева, свежа коприва и прегорял оборски тор, които се заливат с вода и ферментират 2-3 седмици, след което се разрежда 1:5).
Лятно подхранване
Лятното подхранване зависи от вида на магданоза (листен или кореновиден) и се провежда няколко пъти за сезона в посочените по-горе количества хранителни вещества.