Правителството прие решение за одобряване на проект на Закон за публичните предприятия. Целта законопроекта е създаването на хармонизирана правна рамка, в която държавните предприятия ще осъществяват своята дейност, при която правилата за корпоративно управление и оповестяване ще бъдат еднакви за всички предприятия с държавно участие, независимо от това, кой орган упражнява правата на държавата. В системата на земеделието останаха малко държавни предприятия – четирите горски предприятия - Северозападно държавно предприятие, Северноцентрално държавно предприятие, Североизточно държавно предприятие, Югозападно държавно предприятие, Южноцентрално държавно предприятие и Югоизточно държавно предприятие.
Освен тях в системата влизат „Напоителни системи“ ЕАД- София, „Рибни ресурси“ ЕООД – Созопол, „САПИ“ ЕООД,- София, „Сортови семена - Елит“ ЕАД – София, Държавно предприятие "Кабиюк", „Агроводинвест“ ЕАД – София, „Агролеспроект“ ЕООД – София, „Врана“ ЕАД – София и „Земинвест“ ЕАД,-София
Причините, които налагат приемането на закона за публичните предприятия, произтичат от одобрения от правителството на 22 август 2018 г. План за действие. Той включва мерки в отговор на намеренията на България да се присъедини към Валутния механизъм II (ERM II) и към Банковия съюз. Планът включва още и подобряване на управлението на държавните предприятия чрез преразглеждане и привеждане на националното законодателство в съответствие с Насоките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за корпоративното управление на държавните предприятия.
Предвидено е ограничено прилагане на закона по отношение на общинските публични предприятия, с оглед на това да не се нарушават правата на общините за местно самоуправление.
Предложените с проекта на акт стандарти за управление на публичните предприятия включват следните основни елементи: Въвежда се изискване за разработване на държавна политика в областта на публичните предприятия и механизъм за определяне на конкретни цели, която се приема от Министерския съвет.
Създава се Агенция за публичните предприятия и инвестиции. Това е централно звено за координиране на управлението на публичните предприятия в лицето на сегашната Агенция за приватизация и следприватизационен контрол, в която се влива Българската агенция за инвестиции. Агенцията е администрация, пряко подчинена на Министерския съвет.
Въведено е изискването Агенция за публичните предприятия и инвестициите да разработва годишни обобщени аналитични доклади за дейността на публичните предприятия, включващи отчитане на финансовото представяне на дружествата. Предвидено е създаване на професионални и независими органи на управление на публичните предприятия с ясни правомощия, на основата на прозрачна, справедлива процедура за номиниране на кандидати, основана на качествата им.