Държавното предприятие „Напоителни системи“ е започнало да проектира възстановяването на хидромелиоративните системи в значимите поливни земеделски райони от страната, които ще бъдат финансирани по линия на Програмата за развитие на селските райони ПРСР 2014 – 2020 г., съобщиха за Синор.БГ от министерството на земеделието. Ще бъдат реконструирани основните връзки и системи, така че впоследствие фермерите да могат по-лесно да инвестират в прокарването на канали до техните имоти.
Известно е от май до юни тази година започва приемът на проекти за подпомагане по мярка 4,3 за инвестиции в инфраструктура, където държавното предприятие ще кандидатства със съответните проекти. Бюджетът за тази мярка е в размер на 50,4 млн. евро.
Тази мярка се очакваше отдавна от фермерите, тъй като след 1989 г. напоителната мрежа в страната беше сполетяна от поражения като след война. Сложните съоръжения се нуждаят от подмяна, затова и в момента тече проектирането на отделните етапи от възстановяване на съединителните звена на мрежата.
Добрата новина е, че от 2016 година, когато „Напоителни системи“ в продължение на години вървеше на загуба, напоследък отчита добри резултати. Предварителните данни, предоставени от дружеството на Синор.БГ, сочат, че ако през 2016 г. загубата е била в размер на 6,7 млн. лв., то през 2017 г. „Напоителни системи“ вече е на печалба от 1,6 млн. лв. Предварителните данни за 2018 г. показват още по-висок финансов резултат, като печалбата ще надхвърли 1,9 млн. лв.
През 2018 г. „Напоителни системи“ ЕАД е започнала да преструктурира и оптимизира задълженията си към доставчиците, в това число към Националната агенция за приходите и Националния осигурителен институт. Предприятието е сключило споразумения за разсрочване и отсрочване на задълженията, и намаляване на лихвите. Чрез банков кредит е направено и преструктуриране на публичните задължения.
Ефектите от тези действия са свързани с намаление на лихвените плащания, като намалението е с около 1 млн. лв. на годишна база от 2019 г.
Дружеството е престанало и да продава държавни имоти, каквато беше предишната практика.