Обща европейска регулация по отношение на различното качество на едни и същи стоки в отделните държави-членки ще гарантира равнопоставеността на всички потребители в Европейския съюз и България приветства регламентирането като нелоялна търговска практика тогава, когато се предлагат храни в различни държави-членки като идентични, но със значителни различия по състав или характеристики, заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева, цитирана от пресцентъра на агроведомството. Кръстева направи изявлението си на среща на министрите на земеделието на страните от Вишеградската група (Чехия, Полша, Унгария и Словакия), България, Румъния, Словения, Хърватия, Литва, Латвия, Естония и Франция в Стара Лесна Словакия
В центъра на обсъжданията бяха темите за двойния стяндярт при храните и бъдещото развитие на Инициативата на страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) за базирани на знанието земеделие, аквакултури и горско стопанство в контекста на биоикономиката (БИОИЙСТ). Според българския заместник-министър Инициативата БИОИЙСТ ще допринесе значително за стимулиране на научно-изследователската дейност в областта на биоикономиката в целия регион. Ще се увеличи и финансовото подпомагане за страните от ЦИЕ в рамките на следващата Рамкова програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“. „Считам, че за развитието на растежа и трансформацията на земеделския сектор е необходимо да се насърчава обменът на добри практики и трансферът на резултатите от научните изследвания към земеделските стопанства“, изтъкна тя.
Министрите подписаха Обща декларация относно бъдещата роля на Инициативата БИОИЙСТ в контекста на програмата „Хоризонт Европа“.