Начало » Новини » Страната
26.04.2019 г.

На Разпети петък да се преклоним пред жертвата на Христос!

Християнски празници
На Разпети петък да се преклоним пред жертвата на Христос!

Wikipedia

Днес е най-тъжният ден от Страстната седмица – денят, в който Исус Христос е разпънат на кръста, за да изкупи греховете на човечеството. На старобългарски страст означава страдание, затова и дните на христовите страдания от влизането на Иисус в Йерусалим за Пасха до неговото разпъване на кръст са наречени страстна седмица.

Според преданията в мига на разпятието небето се е раздрало от гръмотевици, а земята потъмняла, защото слънцето скрило лика си и тъмнина надвиснала над Голгота.

На Разпети петък постът в православната църква е особено строг – тогава нито се яде, нито се пие (дори вода). А народът казва, че на Велики петък и пиле не пее и гнездо не вие. Всяко дихание страда заедно с Богочовека, съпричастно е на неговата смърт и погребение.

Преди началото на службата на специално издигнато място в средата на храмовете се издига символичен гроб Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя плащеницата – платът, с който е било завито мъртвото тяло на Христос след свалянето му от кръста.

В представите на не малко хора Велики петък се свързва с минаване под ''масата''. Извършването на този така наречен ритуал носи здраве, късмет, а според някои и опрощаване на греховете. Тези тълкувания са неправилни и са плод на пълно суеверие, но за жалост се разпространяват, казва Протойерей Дончо Александров от варненския храм "Св. Атанасий".

„Християните идват в храма и носят цветя така, както се отива на погребение на близък и скъп човек. Пристъпват с молитва към издигнатия гроб на Христос и благоговейно се покланят на изображението", посочва протойереят.

Целуват последователно Христовото тяло, извезано на плащеницата, Евангелието и Кръста и полагат цветята. След това се навеждат и преминават под издигнатото място.

По този начин изразяваме нашето преклонение, смирение и скръб пред гроба господен, но също и благодарност за изкуплението което ни дари спасителят.

После отново се покланяме пред издигнатия голям Кръст, изображението на света Богородица и свети Йоан Богослов и ги целуваме, казва още протойереят.

От горенаписаното става ясно, че извършваме всички тези действия в храма не от суетна вяра за здраве, късмет, а още по-малко за прощаване на греховете - те могат да бъдат простени единствено в тайнството Покаяние, Изповед, - а водени от чиста и силна вяра се покланяме на Христовия гроб.

На Разпети петък да се преклоним пред жертвата на Христос!
10316
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Християнски празници
Разпети петък е!
Християнски празници
На Разпети петък да поискаме опрощение!
Християнски празници
Разпети петък, най-тъжният ден от Страстната седмица
Християнски празници
Разпети петък е!
Страстната седмица
Разпети петък е!
Страстната седмица
Разпети петък е - денят на големите страдания на Христос
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини