Това се посочва в доклад, представен тази седмица от Европейския съюз (ЕС),Организацията за прехрана и земеделие (ФАО) към Организацията на обединените нации (ООН) и Световната програма по прехраната на ООН. Все пак броят им намалява в сравнение с 2017 г., когато продоволсттвена криза са преживели 124 млн. души.
През последните три години обаче броят на хората, изправени пред кризи с изхранването, се задържа над 100 млн. души. Увеличава се и броят на засегнатите държави. Още 143 млн. души в други 42 страни са само на крачка от острия глад.
Близо две трети от хората, които изпитват остър глад, се намират само в осем държави - Афганистан, Демократична република Конго, Етиопия, Нигерия, Южен Судан, Судан, Сирия и Йемен. В 17 страни ситуацията или остава без промяна, или се изостря.
Климатът и природните бедствия са тласнали още 29 млн. души в остра продоволствена несигурност през 2018 г.
ЕС и организациите предупреждават обаче, че данните не са напълно всеобхватни, тъй като за 13 държави, включително Северна Корея и Венецуела, статистика няма.
Прогноза ФАО за добив от пшеница!
„От глобалния доклад е ясно, че въпреки лекия спад през 2018 г. на броя на хората, преживяващи остра продоволствена несигурност, числото все още е твърде високо. За да сложим край на глада, трябва да атакуваме първопричините: конфликти, нестабилност, въздействието на климатичните шокове“, коментира генералният директор на ФАО Хосе Грациано да Силва.
Глобалният доклад се изготвя всяка година от Глобалната мрежа срещу хранителните кризи.
Като остра продоволствена несигурност се определя неспособността на човек да консумира адекватна храна и това поставя в непосредствена опасност живота му и поминъка му. Определението се основава на международно приети мерки, например Интегрираната класификация на етапите на хранителната сигурност (IPC).
Хроничният глад е, когато човек не е в състояние да консумира достатъчно храна, за да поддържа нормален, активен начин на живот за продължителен период от време. Последният доклад на ФАО за състоянието на продоволствената сигурност и храненето през септември 2018 г. установи, че 821 млн. души на планетата са гладни.