Начало » Новини » Света
25.07.2024 г.

Светът се е върнал 15 години назад, отново всеки единадесети човек в света и всеки пети в Африка е гладен

Доклад на ООН
Светът се е върнал 15 години назад, отново всеки единадесети човек в света и всеки пети в Африка е гладен

Според последния доклад за състоянието на продоволствената сигурност и храненето в света (SOFI), публикуван днес 24 юли от пет специализирани агенции на ООН, през 2023 г. около 733 милиона души са страдали от глад, което се равнява на всеки единадесети човек в света и на всеки пети в Африка.

Годишният доклад, представен тази година в контекста на срещата на работната група на министрите от Глобалния алианс срещу глада и бедността на Г-20 в Бразилия, предупреждава, че светът изостава значително от постигането на Цел 2 за устойчиво развитие (ЦУР) - нулев глад - до 2030 г.  Докладът показва, че светът се е върнал 15 години назад, като равнището на недохранване е сравнимо с това през 2008-2009 г.

Въпреки известния напредък в конкретни области, като например забавянето на растежа и изкуственното кърмене, тревожен брой хора продължават да се сблъскват с продоволствена несигурност и недохранване, тъй като нивата на глада в световен мащаб се задържат на платото в продължение на три последователни години, като през 2023 г. недохранените са между 713 и 757 млн. души - с около 152 млн. повече, отколкото през 2019 г., ако се вземе предвид средната стойност (733 млн.).

Регионалните тенденции се различават значително: процентът на населението, което изпитва глад, продължава да се увеличава в Африка (20,4 %), остава стабилен в Азия (8,1 %) - въпреки че все още представлява сериозно предизвикателство, тъй като в този регион живеят повече от половината от хората, които изпитват глад в световен мащаб - и бележи напредък в Латинска Америка (6,2 %). От 2022 г. до 2023 г. гладът се е увеличил в Западна Азия, Карибския басейн и повечето африкански подрегиони.

Ако настоящите тенденции се запазят, през 2030 г. около 582 млн. души ще страдат от хронично недохранване, половината от които в Африка, предупреждават Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), Международният фонд за развитие на селското стопанство (IFAD), Детският фонд на ООН (УНИЦЕФ), Световната продоволствена програма на ООН (WFP) и Световната здравна организация (СЗО). Тази прогноза много наподобява нивата, наблюдавани през 2015 г., когато бяха приети Целите за устойчиво развитие, като отбелязва тревожен застой в напредъка.

Други констатации на доклада

В доклада се подчертава, че достъпът до подходяща храна остава непостижим за милиарди хора. През 2023 г. около 2,33 милиарда души в света ще бъдат изправени пред умерена или тежка продоволствена несигурност - брой, който не се е променил значително след рязкото покачване през 2020 г. в условията на пандемията COVID-19. Сред тях над 864 млн. души са изпитвали тежка продоволствена несигурност, като понякога са оставали без храна за цял ден или повече. Този брой остава упорито висок от 2020 г. насам и макар че в Латинска Америка се наблюдава подобрение, продължават да съществуват по-широки предизвикателства, особено в Африка, където 58% от населението изпитва умерена или тежка продоволствена несигурност.

Липсата на икономически достъп до здравословно хранене също остава критичен проблем, който засяга над една трета от населението на света. С новите данни за цените на храните и методологическите подобрения публикацията разкрива, че през 2022 г. над 2,8 млрд. души няма да могат да си позволят здравословно хранене. Това несъответствие е най-силно изразено в страните с ниски доходи, където 71,5% от населението не може да си позволи здравословна диета, в сравнение с 6,3% в страните с високи доходи. Забележително е, че броят им е спаднал под нивата отпреди пандемията в Азия и в Северна Америка и Европа, докато в Африка се е увеличил значително.

Въпреки че е постигнат напредък в увеличаването на процента на изкуствено кърмене сред бебетата до 48%, постигането на глобалните цели в областта на храненето ще бъде предизвикателство. Разпространението на ниско тегло при раждане се задържа на ниво от около 15 %, а изоставането в растежа сред децата под петгодишна възраст, макар и да намалява до 22,3 %, все още не е достигнало целите. Освен това не се наблюдава значително подобрение в разпространението на отпадналост сред децата, а анемията при жените на възраст между 15 и 49 години се е увеличила.

По подобен начин новите оценки на затлъстяването при възрастните показват постоянно нарастване през последното десетилетие - от 12,1 % (2012 г.) на 15,8 % (2022 г.). Прогнозите сочат, че до 2030 г. в света ще има повече от 1,2 милиарда възрастни със затлъстяване. Ниското тегло и поднорменото тегло са намалели през последните две десетилетия, докато затлъстяването се е увеличило рязко.

Тези тенденции подчертават сложните предизвикателства, свързани с недохранването във всичките му форми, и спешната необходимост от целенасочени интервенции, тъй като светът не е на път да постигне нито една от седемте глобални цели в областта на храненето до 2030 г., посочват петте агенции.

Светът се е върнал 15 години назад, отново всеки единадесети човек в света и всеки пети в Африка е гладен
3958
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
БАБХ
След натравяне в детска градина в Пловдив БАБХ е направила пълна инспекция
Научни опити с нови сортове
Когато клорадският бръмбар умре от глад
FАО: Мащабът и сериозността на острата продоволствена несигурност са плашещи
В помощ на потърпевшата от войната страна и за преодоляване на глада в света
И Швеция ще купи поне 40 000 тона украинска пшеница
От шокиращата прогноза за зърното на вицепремиера Василев до хъба във Варна - през крив макарон
Изхвърлянето на храни също трябва да бъде прекратено
Германия е готова да се откаже от биогоривата за предотвратяване на глада в света
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини