Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
05.04.2019 г.

Какво да правим, ако разсадът с домати е цъфнал, но е рано за засаждане навън

Практика
Какво да правим, ако разсадът с домати е цъфнал, но е рано за засаждане навън

sinor

При разсада за домати често се случва така, че той започва да цъфти, а за засаждане на открито е много рано или атмосферните условия не позволяват. Причините могат да бъдат различни, но е важно да се реагира своевременно, защото реколтата ще бъде застрашена.

Ето какво трябва да знаем, за да засадим готовия разсад на постоянно място (на открито или закрито). Растенията трябва да са с височина на стъблата 20-35 см, да има разтворени поне 8-10 листа и 1-2 съцветия. Разсадът с подобни характеристики се справят много лесно с преместването. Те не боледуват и бутоните не са застрашени от окапване.

Прерасналият и разцъфнал разсад се справя трудно при пресаждане, често цветовете окапват, а първите плодове съзряват много по-късно от регламентираните за сорта срокове.

Засяване в подходящите срокове, осигуряване на оптимални температурни режими, правилно организиране на поливането и подхранването могат да предотвратят проблемите, възникващи при засаждане на прераснал и разцъфнал разсад.

Ето какво можем да предприемем, когато сме изправени пред подобен проблем.

1. Подрязване листата на разсада - той се пресажда на постоянно място на възраст 8-12 седмици. Ако времето по това време е неблагоприятно и даже под укрития изнасянето  на младите растения, крие много рискове.

За предотвратяване на прерастването и цъфтежа се прибягва до шокова терапия – подрязване на листата. Това намалява растежа на разсада и забавя формирането на съцветия, но стимулира удебеляването на стъблата.

Отстраняването на листата на разсада домати може да се извърши няколко пъти. Оптималният брой е два пъти през 7-10 дни по един лист.

2. Многократно пресаждане

Пресаждането в по-големи контейнери ще забави израстването на разсадите и формирането на цветоноси. Това може да се извърши неколкократно, като всеки път се използват по-големи обеми, но този метод е трудно приложим при голям брой растения.

3. Вкореняване на прераснал разсад

Тази операция е за смелите и може да се прилага, когато имаме на разположение 2-3 седмици до засаждане на открито. Изглежда доста екстремно, но всъщност е много добро решение. За това време отрязаните стъбла успяват да формират корени и здрави растения.

Прерасналите разсади се срязват под или над семеделните листа. Ако  са много високи, вторият вариант е по-добър. Формират се здрави растения с две стъбла и след засаждането им на постоянно място не се налага повторно формиране, а само отделяне на колтуците.

Вкореняването на отрязаните части става като се потопят във вода, а коренчетата се появяват след 3-4 дни. Останалите долни части на растенията също не се изхвърлят – в пазвите на листата израстват колтуци, които също могат да се вкореняват.

4. Засаждане под наклон

Засаждането под наклон се прилага тогава, когато растенията са станали доста високи, но стъблата им са тънки и слаби. Прави се канал или по-дълбока и дълга ямка, в която разсадът се поставя под наклон, като се засипва с пръст 1/3 до 1/2 от стъблото. То пуска много допълнителни корени, а откритата част се изправя и се привързва към колче или опора. Така засадени,  растенията в началото изостават спрямо другите, но бързо ги достигат и стават здрави, силни и няма загуба на цветове и пъпки.

Какво да правим, ако разсадът с домати е цъфнал, но е рано за засаждане навън
41935
 

Последни материали
Виж
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Как да действаме при проблеми с разсада след засаждането му на постоянно място
Подготовка на почвата
Избор на място за засаждане на доматите и подходящо подхранване
Важно е да се знае
Правила за засаждането на разсадите
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Най-опасните вредители по разсада и признаци за появата им
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини