Европейският съюз (ЕС) ще предприеме мерки в случай на значителни смущения на пазара в резултат на Brexit и засиления внос на пилешко месо и продукти от Украйна, съобщава онлайн изданието euractiv.com, като се позовава на еврокомисаря по земеделието Фил Хоган и негово изказване на пресконференция.
Опасенията за пазара на месо в ЕС бяха обсъдени и на Съвета на министрите на земеделието на държавите членки, който се състоя в началото на тази седмица.
Изданието припомня, че правителството на Тереза Мей предлага да намали до нула митата за 87% от вноса за период от 12 месеца като временна мярка в случай на напускане на ЕС без споразумение.
„Имаме опит със справянето с пазарни смущения“, коментира Хоган, визирайки мерките, предприети от ЕС в миналото за справяне с епидемията от спонгиформна енцефалопатия по говедата и руското ембарго.
Хоган отново потвърди убеждението си, че временният тарифен план за митата на Великобритания е незаконен съгласно правилата на Световната търговска организация (СТО), което се потвърждава от факта, че самият Уестминстър го счита за временна мярка.
Най-засегнати от Brexit без споразумение биха били Ирландия, която изнася над 50% от месото си за Великобритания, както и Франция, Германия, Белгия, Холандия и Дания. Според земеделски организации прекият удар върху Ирландия ще възлезе на почти 800 млн. евро за сектора.
Що се отнася до вноса на пилешко месо от Украйна, Полша изразява най-големи опасения. ЕС обаче все още не е изправен пред криза, а по-скоро има проблем със свръхпроизводство в източноевропейската страна, отбелязва изданието.
Украйна се превърна в основен доставчик на птиче месо за ЕС, като изнесе 123 000 тона през 2018 г. Около 15% от прогнозирания внос на пилешко месо през 2019 г. също се очаква да дойде от Украйна. В тази връзка Хоган коментира, че се готви изменение на задълбоченото и всеобхватно споразумение за свободна търговия с Украйна, за да се ограничи вносът на някои продукти от домашни птици. Промените обхващат вноса на пилешки гърди в ЕС, защото някои украински развъдчици и производители изнасят огромно количество пилета чрез по-широката безмитна категория „други части от пилешко месо“, включена в споразумението.