Пикирането на разсадите е агротехническо мероприятие, при което растенията се презасаждат на по-голяма площ или в индивидуални контейнери с едновременно отделяне на част от корена. Преследват се две цели – да се даде на всяко растение нужния обем земя и да се стимулира разширяването на кореновата система. Колкото по-голяма площ има растението и колкото по-здрава и силна е кореновата система, толкова повече хранителни вещества и вода ще може да осигурява на разсада.
Оптимална площ за развитие на растенията
От практиката е установено, че оптималната площ, на която трябва да се развива кореновата система на разсада, за да получи достатъчно хранителни вещества, вода и светлина, е различна. Измерена в сантиметри, тя е следната: 4х4 – за целината; 6х6 – за зеле; 8х8 – за домати; 8х8 или 10х10 за патладжан и пипер; 12х12 – за тиквови.
Видове коренова система
Кореновата система на растенията е различна и по тази причина не всички преживяват добре външна намеса. От биологична гледна точка тя е два основни типа – осева и брадата.При осевата главният корен е силно развит и значително изпреварва в развитието си страничните и добавъчните корени. При брадатата коренова система зародишният корен престава да се развива или загива и цялата коренова система се развива от добавъчни корени.
Пикиране
Обикновено семената се засяват в общи контейнери и при пикирането се разреждат до оптималната площ. Един от начините да се получат здрави и силни растения е пикирането, но дали за всички растения то е необходимо. Специалистите твърдят, че за някои дори е опасно.
Мненията за ползата и вредата от пикирането не са еднопосочни. Едно може да се каже със сигурност – процедурата не е задължителна.
Растенията са живи ораганизми и главният принцип е да не им навредим. Вмешателството ще бъде оправдано само тогава, когато ползата от пикирането превъзхожда възможните усложнения. От тази гледна точка можем да ги разделим на две групи:
– добре растящи без пикиране;
– с чувствителна коренова система, която не понася манипулации.
Домати
Доматите са култура, която лесно понася пресаждането и пикирането. Има осева коренова система, но след скъсяване на главния корен се получават много странични корени, които се разрастват. След засаждане на по-голяма дълбочина израстват допълнитени корени (добавъчни), които стимулират развитието. Може да се каже със сигурност, че пикирането за доматите е благоприятна манипулация.
Патладжан
Патладжанът има преимуществено осева коренова система, при която не се стимулира развитието на странични корени. Изводът е един – растенията не се нуждаят от пикиране. Има повече отзиви за вреда от процедурата, а даже и за загуба на растения.
Семената на патладжана трябва да се сеят в отделни контейнери и не се нуждаят от пресаждане, освен на постоянно място.
Пипер
Той е много „срамежливо“ растение, което има изключително чувствителна коренова система. Допълнителните манипулации могат само да навредят и да забавят развитието.
Препоръчително е да се сеят по две семена в контейнер, а излишните да се отстранят. За стимулиране на кореновата система без пикиране се използват суперфосфат и калиев тор.
Тиквови култури
Тиквовите култури не понасят пресаждане. Пикирането може не само да забави развитието, но да доведе до загуба на растенията. За да се ускори развитието и да се изнесат по-рано на открито или в неотопляеми съоръжения могат да се засяват в отделни контейнери. Семената са едри и се развиват бързо.
За да не нанасяме вреди и да забавим развитието на растенията с допълнителни манипулации е необходимо да познаваме по-добре биологините им особености.