След като в края на миналата година Европейският съвет договори по-справедливи договорни отношения за малките и средни фермери при продажбата на продукцията им в големите търговски вериги, се очаква Европейският парламент да приеме на първо четене директивата за нелоялните търговски практики (НТП) в отношенията между земеделците и преработвателите с търговците на храни.
В края на австрийското председателство беше постигнато временно политическо споразумение за премахване на нелоялните практики, като целта е фермерите да получат справедлива цена за това, което произвеждат, и да бъдат признати за решаващата роля, която играят в нашето общество.
Очаква се напълно да бъдат забранени следните практики, използвани до момента - закъснели плащания за нетрайни продукти, анулиране на поръчки в последната минута, едностранни или ретроактивни промени в споразуменията за доставка, злоупотреба с поверителна информация и отмъщение или заплаха от отмъщение срещу малките доставчици.
Други практики ще бъдат разрешени само ако са предмет на ясно и недвусмислено предишно споразумение между страните, а именно: купувач, който връща непродадени хранителни продукти на доставчик; доставчик, който плаща за промоцията или търговията с хранителни продукти, продавани от купувача, и разходи за складиране, показване или изброяване на селскостопански хранителни продукти.
Държавите-членки ще трябва да определят един или повече публични органи, които да отговарят за прилагането на новите правила. В случай, че няколко изпълнителни органа присъстват в една и съща страна, държавите-членки ще трябва да изберат една точка за контакт. Тези правоприлагащи органи ще могат да започнат разследвания по собствена инициатива или въз основа на жалба и да наложат глоби.
Веднъж транспонирана в националното законодателство, директивата ще обхване някои нелоялни търговски практики, които възникват във връзка с продажбите на селскостопански и хранителни продукти и до известна степен услуги в хранително-вкусовата верига. Защитените доставчици ще бъдат микропредприятия, МСП и средни предприятия, които имат годишен оборот по-малък от 350 млн. евро. За да разшири тази защита, директивата ще обхване купувачи, установени както в ЕС, така и в трети страни.
Доставчиците ще могат да избират дали да подадат жалба в собствената си държава-членка или в държавата-членка, където купувачът може да е участвал в забранена търговска практика.
Държавите-членки ще имат възможност да насърчават доброволното използване на ефективни и независими механизми за алтернативно разрешаване на спорове, като например медиация.
Самата директива ще се приложи двадесет и четири месеца след влизането й в сила, за да я транспонират в националното законодателство, и още шест месеца, за да прилагат нейните разпоредби.