Начало » Пазари » Зърно
04.01.2019 г.

Защо соргото става все по-предпочитана култура

Практика
Защо соргото става все по-предпочитана култура

Институтът в Шумен има нови селекции на сорго

Производството на сорго в Европа се увеличава с всяка година. Културата става все по-популярна сред земеделците, защото намира нови и разнообразни приложения – използва се за зърно, захар, силаж, биомаса и др. Засиленият интерес към соргото се обяснява и с факта, че се развива успешно и при неблагоприятни, а даже и екстремни климатични условия. Културата е и отлична алтернатива на царевицата за райони с ограничени водни ресурси и замърсени почви.

Соргото се нарежда сред най-икономичните култури, защото не изисква сериозни разходи, а може да се отглежда и като втора култура след рано прибрани ечемик, грах и др. Адаптира се много лесно към различни почвени и климатични условия.

Биологични особености

Кореновата система е влакнеста, силно разклонена, достига до 2 м дълбочина и 60-90 см широчина. Листата и стъблата са покрити с восъчен налеп, който предпазва растенията от прегряване. Тези ценни биологични особености му позволяват да използва максимално икономично водата.

Друга забележителна особеност е тази, че растенията могат да преустановят своето развитие, да изчакат да премине неблагоприятното време и да продължат да растат.

Зърното може да бъде обвито или голо, а формата на зърната – кръгла, яйцевидна или продълговата. Люспите са оцветени в бяло, жълто, червено, светлокафяво и тъмнокафяво.

Условия за отглеждане

Соргото е топлолюбиво растение. Семената му започват да покълват при 10-12 градуса. Младите израстъци загиват даже при слаби и краткотрайни замръзвания.

Растенията сорго се развиват нормално и при температури 40-45 градуса. Освен почвеното засушаване, те понасят добре сухия въздух и сухите ветрове.

Соргото няма специални изисквания към почвата – расте еднакво добре на леки песъчливи и на тежки глинести почви, примирява се със засолените, но не се чувства особено добре на кисели и не понася студ и прекалена влажност. Предшественици могат да бъдат всички зеленчуци и картофи. Не се развива добре само след суданка (суданската трева е вид сорго) и слънчоглед, които разрушават силно почвата.

Соргото е култура, която може да се отглежда на едно място от пет до седем години и ако се внасят всяка година преди сеитба оборски и азотно-фосфорни торове, добивите няма да намалеят.

В деня преди сеитбата семената трябва да се накиснат във вода (100 г вода на 1 кг  семена), а след това леко се проветряват и се сеят незабавно.

Един от важните моменти в технологията на отглеждане е дълбочината на засяване. Семената трябва да бъдат положени върху твърда влажна почва на дълбочина 5-6 см. Хранителната площ на едно растение е 70х15 или 35х30 см. Растенията се появяват след 6-8 дни при благоприятни условия.

Грижи при отглеждане

Грижите се състоят в плевене и разхлабване – за вегетационния период е необходимо поне три пъти. Зърната сорго практически не опадат и се прибират във фаза на пълна зрялост, а поради високата влажност метлите да се просушават до 10-13%. Семената запазват високи сеитбени качества 4-5 години.

Соргото е култура, която е относително устойчива на много болести и вредители. Наличието на восъчен налеп върху вегетативните органи, съдържанието на танинови алкалоиди в листата и зърното, на силициев двуокис и цианогенен гликозид дурин осигуряват висока устойчивост срещу шведска муха, царевичен и зърнен молец.

Соргото е висококачествена храна, която съдържа 70-73% нишесте, 12-15% протеини и около 4-5% мазнини, аминокиселини, каротин, минерали и танини, провитамин А и витамини от група В. Превъзхожда  царевицата по отношение на макро- и микроелементи. То е почти идентично с ечемика, но за угояване на животни дава почти два пъти повече месо.

За зелен фураж може да се използва втори и трети откос. За намаляване на циановата киселина при използване в свежо състояние е необходимо да се просуши 4-5 часа.

Приложение в хранителната промишленост

Намира все по-широко приложение в хранителната индустрия – проготвя се брашно, пуканки, захар, бира и други алкохолни напитки. Делът достига около 40% от общото производство.

Защо соргото става все по-предпочитана култура
28907
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Семената, изпратени в Космоса миналата година, се завърнаха на Земята
След стабилизирането на цените на международните пазари
ЕК понижи над 2 пъти митото за внос на царевица и сорго в ЕС
Предстоящо
Засушаването и предимствата на соргото и суданката – семинар на 4 юни
Форум
Български селекционер представя родни сортове на европейски конгрес по соргото
Науката в земеделието
Земеделският институт в Шумен представи най-новите постижения на европейската селекция на сорго
Заради повишаването на цените на зърнената култура в САЩ
ЕС свали рязко митото върху вноса на царевицата и соргото
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини