Доклад на Европейската комисия за средносрочните перспективи пред селското стопанство показва, че до 2030 година производството на краве мляко ще нарасне с 16 милиона тона и ЕС ще заема водеща позиция при експорта на млечни продукти за растящия световния пазар. Целта е на този пазар да се достигне 35% дял, което ще се дължи основно на търсенето от страните в Азия и Африка. Данните са публикувани от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство САРА, който прави анализ на конкурентоспособността на българските млекопроизводители през 2017 г.
През последните две години ценовият шок в млечния сектор продължава, което се отрази още по-пагубно на родното животновъдство. Въпреки опитите за стопиране на ситуацията с държавни и европейски помощи, изкупните цени и през 2018 г. падаха, достигайни по-ниски стойности от 2017 г.
От САРА предвиждат натискът върху цените да продължи и през пролетта на 2019 г., въпреки че от есента на 2018 г. цените леко се нормализираха. Шокът от миналато лято обаче се отрази зле върху редица ферми, които фалираха, съобщиха животновъди.
Проучванията на САРА за конкурентоспособността на производството на краве мляко в страната показват, че индексът на конкурентоспособността продължава да пада. Само да припомним, че през 2017 г. той е намалял от 0,61 до 0,52 спрямо 2016 г.
Прогнозите на ЕК до 2030 г. сочат, че Китай ще остане най-големият вносител на млечни продукти от Европа. Повишението на вътрешните цени обаче и забавянето на икономическия растеж ще се отразят негативно на нарастването на вноса в следващите 1-2 години.
Фокусът при производството в Съюза ще бъде върху продуктите с добавена стойност, при които преработвателите имат конкурентно предимство.
Износът на млечни продукти в света е над този от юли на предходната година. Търсенето на сирена е стабилно, с потенциал за растеж в Азия, при силна конкуренция от САЩ. Търговията с масла нараства умерено, като износът на ЕС бележи намаление поради по-високите цени. Украйна се изявява като значителен износител. Ситуацията на световния пазар е относително балансирана, с умерен ръст на производството и нарастване на търсенето. Цените на протеина и мазнините се движат заедно.
За периода януари-октомври 2018 г. продължава да се отчита увеличение на изкупеното мляко в Съюза с 1,2%. В съвременен план страните, постигащи по-ниски производствени разходи заради добра ефективност или високи добиви (Ирландия, Холандия, Полша), успяват най-добре да се възползват от настъпващите промени, докато най-засегнати се оказват южните страни в ЕС.