Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
02.01.2019 г.

Растения – врагове и растения – помощници

Практика
Растения – врагове и растения – помощници

sinor

Растенията са като хората – може да изпитват постоянна враждебност помежду си или да се подкрепят като добри приятели. Нещо повече, тази враждебност може да е толкова силна, че развиващите се растения – врагове да се унищожат взаимно. Това явление се обяснява с факта, че едни от растителните организми отделят определени химически вещества, които забавят или напълно потискат развитието на другите. Може да се случи и обратното, когато други растения изпитват взаимна „симпатия“, помагат си и се подържат.

Растения – врагове

Картофи и домати – отнасят се към семейство Картофови и имат в семейната „анамнеза“ записани едни и същи болести, а също така страдат от нашествието на еднакви вредители. Отглеждането на домати и картофи в съседство води до нежелан обмен на болести и вредители. Екип от английски специалисти оповестиха резултатите от успешен експеримент, при който присаждат домат върху картоф и отглеждат едновременно домати и картофи. В материала се твърди, че вкусовите качества на зеленчуците са по-добри, но все още няма реално приложение.

Пипер и бобови растения – тези култури много често се разболяват от антракноза. Това е гъбично заболяване, което се проявява в образуване на черни петна, язви по стъблото и листата на растенията и загниване на плодовете.

Копър и моркови – специалистите не могат да потвърдят, както и да опровергаят теорията за това, че копърът забавя развитието на морковите. Мит или не, но опитът на не едно поколение показва, че двете култури не бива да се засаждат в съседство.

Зеле и грозде – това е още един факт, който не е намерил своето научно обяснение, но когато зелето се намира в близост до лозите, то тогава вкусът на гроздето се влошава значително.

Чесънът, лукът и празът потискат развитието на граха.

Салатата не бива да се отглежда в непосредствена близост до броколи, а също и след него, защото то отделя в почвата вещества, които забавят нейното развитие.

Растения – помощници

Тагетисите отделят фитонциди, които отблъскват нематодите и други малки почвени червеи по картофите и доматите. Разсадени около ягодите, те ги предпазватот и от ягодовия коренов хоботник, който нанася сериозни щети на ягодовите насаждения. Разположете тагетиси до лука и зелето и ще ги защитите от нашествията на луковата муха и зелевата пеперуда.

Силният аромат на вратигата не е по вкуса на колорадския бръмбар, зелевата пеперуда, луковата муха, кореновия хоботник и акарите. Вратигата не е любима и на мравките и разпръсната навсякъде в градината ще защити растенията от присъствието им.

Невенът защитава растенията от колорадски бръмбар, акари и нематоди.  Ако засадим невен сред ягодите, той ще ги предпази от нематодите и  ягодовите листни въшки. Фитонцидите, които отделя притесняват много видове въшки и гъсеници.

Пиретрумите (далматински или кавказки) съдържат цинарин и пиретрин, които проникват през външната обвивка на насекомите и ги парализират, а в същото време са безвредни за животните и хората.

Растения – врагове и растения – помощници
21603
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Тор от портокалови кори за стайните растения
Полезни съвети
Как да подготвим резниците за зимно размножаване на растения
Растения-индикатори за повишена киселинност на почвата
В поредица за инфекциозните болести по растенията с епидемичен характер
Що е епифитотиология
Приготвяне на течен тор
Копривата е отличен органичен тор за краставиците
Създава се Институт за иновационни технологии за растително и почвено здраве
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини