Растенията са като хората – може да изпитват постоянна враждебност помежду си или да се подкрепят като добри приятели. Нещо повече, тази враждебност може да е толкова силна, че развиващите се растения – врагове да се унищожат взаимно. Това явление се обяснява с факта, че едни от растителните организми отделят определени химически вещества, които забавят или напълно потискат развитието на другите. Може да се случи и обратното, когато други растения изпитват взаимна „симпатия“, помагат си и се подържат.
Растения – врагове
Картофи и домати – отнасят се към семейство Картофови и имат в семейната „анамнеза“ записани едни и същи болести, а също така страдат от нашествието на еднакви вредители. Отглеждането на домати и картофи в съседство води до нежелан обмен на болести и вредители. Екип от английски специалисти оповестиха резултатите от успешен експеримент, при който присаждат домат върху картоф и отглеждат едновременно домати и картофи. В материала се твърди, че вкусовите качества на зеленчуците са по-добри, но все още няма реално приложение.
Пипер и бобови растения – тези култури много често се разболяват от антракноза. Това е гъбично заболяване, което се проявява в образуване на черни петна, язви по стъблото и листата на растенията и загниване на плодовете.
Копър и моркови – специалистите не могат да потвърдят, както и да опровергаят теорията за това, че копърът забавя развитието на морковите. Мит или не, но опитът на не едно поколение показва, че двете култури не бива да се засаждат в съседство.
Зеле и грозде – това е още един факт, който не е намерил своето научно обяснение, но когато зелето се намира в близост до лозите, то тогава вкусът на гроздето се влошава значително.
Чесънът, лукът и празът потискат развитието на граха.
Салатата не бива да се отглежда в непосредствена близост до броколи, а също и след него, защото то отделя в почвата вещества, които забавят нейното развитие.
Растения – помощници
Тагетисите отделят фитонциди, които отблъскват нематодите и други малки почвени червеи по картофите и доматите. Разсадени около ягодите, те ги предпазватот и от ягодовия коренов хоботник, който нанася сериозни щети на ягодовите насаждения. Разположете тагетиси до лука и зелето и ще ги защитите от нашествията на луковата муха и зелевата пеперуда.
Силният аромат на вратигата не е по вкуса на колорадския бръмбар, зелевата пеперуда, луковата муха, кореновия хоботник и акарите. Вратигата не е любима и на мравките и разпръсната навсякъде в градината ще защити растенията от присъствието им.
Невенът защитава растенията от колорадски бръмбар, акари и нематоди. Ако засадим невен сред ягодите, той ще ги предпази от нематодите и ягодовите листни въшки. Фитонцидите, които отделя притесняват много видове въшки и гъсеници.
Пиретрумите (далматински или кавказки) съдържат цинарин и пиретрин, които проникват през външната обвивка на насекомите и ги парализират, а в същото време са безвредни за животните и хората.