Програмата за намеса, насочена към намаляване на натиска върху пазара на ябълки в Полша чрез изкупуване на 500 хил. тона с държавни пари, се оказа неуспешна, заяви председателят на Съюза на полските градинари Мирослав Малишевски, цитиран от местното електронно издание SadyOgrody. Според Малишевски причината за провала на акцията е твърде проста – ябълките, които държавата изкупи от производителите, отново се върнаха на вътрешния пазар, но вече като конкуренция на градинарите, продаващи продукцията си за преработка в сокове, като по този начин натискът върху тях остана.
„В тази инициатива бяха допуснати едновременно няколко грешки. Първо, решението бе взето твърде късно (8 октомври – бел. ред.), когато цената на ябълките вече бе паднала до безпрецедентни ниско ниво. Второ, когато се разглеждаше въпроса за изтеглянето на излишните количества от пазара, ставаше дума само за прехвърлянето на тези количества в рамките на един и същи пазар. В Полша цената на десертните сортове формира цената на ябълките за преработка. Нещо повече, цените в Полша влияят върху цените в цяла Европа”, обоснова се председателят на съюза.
Според него проблемът е можел да бъде разрешен наистина, ако излишните количества ябълки са били насочени не към хранително-вкусовия сектор, а например за нуждите на биоенергетиката – тогава предлагането наистина би намаляло и полските фермери биха усетили увеличаване на търсенето. Вместо това сега складовете са пълни с ябълки, а част от фермерите изобщо не си направиха труда да берат плодовете.
„През този сезон полските ябълки ще се продадат, но въпросът е на каква цена. Впрочем аз въпреки всичко съм убеден, че през тази година ще покорим световния пазар с полските ябълки”, твърди Малишевски.