Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
19.12.2018 г.

Кукувичата прежда е много опасен паразитен плевел

Практика
Кукувичата прежда е много опасен паразитен плевел

sinor

Кускутата (кукувича прежда) е едногодишно паразитно  растение, което  има стъблено хранене. В света има около 300 вида, но у нас растат 7, които паразитират върху различни култури. По-разпространени са обикновена (люцернова), ленова, европейска и американска едрозърнеста. Стъблата имат различен цвят – жълто, жълто зеленикаво, оранжево, червено.

Разпространение

Кускутата е разпространена по целия свят и се разнася главно чрез семената на различните култури – предимно люцерна, лен и детелина.  Разпространена е във всички почвено-климатични зони на страната. Степента на засегнатост на различните култури и региони се променя.

Морфологични особености

Стъблата са нишковидни, различно оцветени, силно разклонени с диаметър до 1 мм. Те се обвиват около растенията гостоприемници, като  се прикрепват към тях със смукала.

Кукувичата прежда няма истински корени, но прониква и се сраства с растенията върху които паразитира. Листата са недоразвити, цветовете са дребни, сферични, бели, зеленикаво бели, жълти или розови, събрани в гъсти съцветия.

Семената са с неправилна форма, окръглени, сиво-кафяви на цвят.

Биологични характеристики

Кускутата е едногодишен растителен паразит. Размножава се със семена и вегетативно. Семената поникват от дълбочина 3-4, максимално 6 сантиметра и температура 16-25 градуса, но могат да поникнат и при 5-7  градуса. Паразитите се появяват от началото на април до втората половина на май, но при неблагоприятни условия (дълбоко заровени семена и ниска влажност) покълването може да продължи до юли.

По време на покълването на семената, ембрионът се изправя, удебеленият му край, покрит в основата със сноп безцветни нишки (видоизменени корени) се захваща в почвата и започва да абсорбира вода. Младите паразитни растения по това време се хранят със семенния протеин. Свободният край се издига вертикално нагоре и се върти по посока на часовниковата стрелка в търсене на приемно растение, като достига дължина на стъблото 25-30 сантиметра. Това продължава от пет дни до няколко седмици и ако не намери обект за „експлоатация“, който да го храни, тогава умира.

В местата на контакт със засегнатите растения кускутата образува специални органи – хаустории, които проникват дълбоко в проводящите тъкани на увреденото растение, започва да абсорбира вода с разтворени хранителни вещества от почвата и така преминава изцяло на паразитен начин на живот. Паразитът започва да се усуква спираловидно, като преминава и на съседните растения. Характеризира се с почти неограничен растеж и способност за разклоняване на стъблото и обхващане на повече и повече растения. През втората половина на лятото, когато вегетативния растеж намалява, паразитните растения започват да цъфтят и да образуват семена, които узряват за 2-3 седмици. Всяко растение дава над 15000 семена, които падат в почвата и запазват жизнеността си до 6-8, а някои до 12 години.

Кои растения напада кускутата?

Паразитът може да се развива на различни растения –  едно- и многогодишни тревисти, храстовидни и дървесни видове. Някои видове кускута имат „предпочитания“ към определени растения – леновата предпочита лен, а обикновената е „всеядана“ – напада детелина, люцерна, фий, коноп, тютюн, фасул, грах, соя, зеленчукови култури (зеле, моркови, лук, картофи, домати, дини, тикви, магданоз) и други. Може да расте на издънките на люляк, акация и други храсти, както и млади насаждения от слива, череша, вишна, лоза, бреза, дъб, иглолистни и др.

В списъка на „гастономическите предпочитания“ на кускутата се озовават почти всички основни селскостопански култури, които се отглеждат в нашата страна. Сравнително по-устойчиви са зърнените култури и слънчогледът.

Вреди

Потенциалната вредност на паразитното растение е доста висока и не бива изобщо да се подценява. Добивите от полски култури могат да намалеят с 30-50%, а понякога и повече. При ниска агротехнология на култивиране може да се стигне до пълна загуба на реколтата.

При фуражните култури добивите от зелена маса намаляват с 30-70%, а при посевните култури добивите от семена намалява 2-2,5 пъти.

Паразитът нанася вреда не само върху количеството, но и върху качеството на продукцията – влошават се вкусовите качества и хранителната стойност на много култури – домати, краставици, моркови, захарно цвекло. Отслабването на растенията води и до редица други заболявания и нападения от паразити, което също се отразява върху количеството и качеството на продукцията.

Всички видове кускута съдържат гликозида конволвулин, който е токсичен за животните и води до отравяне и смърт при продължителна употреба. Младите животни са изложени на по-голяма опасност.

Мерки за предотвратяване на заразата

Борбата с кукувичата прежда се води много трудно. Малките огнища трябва своевременно да се почистват,  като се изскубват и унищожават нападнатите култури. Заразените участъци се прекопават и се пръскат с 15-20% разтвор на амониева селитра или с контактни хербициди (Токуферон, Реглон).

Най-важното профилактично средство е използването на чист посевен материал. Заразени посеви не трябва да се използват за семепроизводство.

Важно значение има сеитбооборотът – заразените площи се засяват с култури, които ограничават развитието на кускутата.

Животните не бива да се хранят с фуражи, които съдържат жизнеспособни семена, както и да не се допускат на паша на заразени места, защото те запазват кълняемостта си при преминаване през храносмилателната система и оборският тор става носител на заразата.

Химичните средстба за борба с добра ефективност са: Питон, Пивот и Спиид – 100 мл/дка. В картофените насаждения може да се използва и  Зенкор.

В пустеещи места се използват хербициди ( Раундъп – 80-100 мл/дка).  Заплевелените и затревени площи трябва да се окосяват преди образуване на семената.

Трябва да се знае, че пълното отстраняване на огнищата на зараза изисква продължителна и много старателна работа, която трае няколко години.

Кукувичата прежда е много опасен паразитен плевел
94608
 

Последни материали
Виж
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Паднали рога от благороден елен показаха държавни ловни стопанства от цялата страна
Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър
ДФЗ
От 7 май се отваря втори прием за пчеларите
Общо събрание
Млади кадри влизат в управлението на АЗПБ
Агрометеорологична прогноза за периода 25 април – 1 май 2025 година
Понижение на температурите ще създаде условия за падане на слани
Свързани материали
Виж
Принципал® Голд – Модерен контрол на житни и широколистни плевели в царевица
Вибала™ – Гъвкаво решение за контрол на широколистни плевели
Втора част
И още за навременната борба с плевелите
Важно!
Успехът в борба срещу плевелите зависи от познанието за тях
Квелекс® – мощен контрол срещу широколистни плевели
Вибала™ – Новото оръжие срещу широколистни плевели в слънчогледа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини