Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
04.12.2018 г.

Особености при пресаждането на възрастни плодни дървета

Особености при пресаждането на възрастни плодни дървета

Често се случва така, че едно вече плододаващо овощно дърво да се нуждае от пресаждане. Причините за това могат да бъдат различни: промяна в ландшафта, застрояване на участъка, много близо засадени растения. Счита се, че възрастните плодни дървета не бива да се пресаждат, но понякога е наложително.

За да се осигури добър подслон на новото място и да се извърши най-безболезнено за растенията е важно да се избере подходящото време. По принцип пресаждане се извършва или рано напролет, преди разлистване, или наесен след листопада, когато спира вегетацията и настъпва спад на обмяната на веществата. Обикновено това време обхваща месеците октомври и ноември, а понякога, когато зимата е мека и декември. Достатъчно условие е температурата да не бъде по-ниска от  -15 градуса.

За успешно протичане на операцията е нужно да се спазват природните закони. Най-съществено е да спази съотношението между короната и корена, които трябва да си съответстват. Това съотношение е закон номер едно на природата и се нарича корелация. За да се компенсира загубата на част от кореновата система при изваждане е наложително да се съкратят част от клоните.

Пресаждане на овощни дървета може да се извърши само тогава, когато те са на възраст не по-голяма от 5 години. Изваждането на такова дърво е не много сложно. Трябва да се изкопае на разстояние най-малко 40 сантиметра от ствола на дълбочина една лопата, а след това е нужно внимателно да се опитате да го наклоните в различни посоки.
Ако дървото вече е наклонено, то тогава може да се продължи с подкопаването му, като се изважда земята и се внимава да не се повредят корените. Когато дървото започне да пада под собственото си тегло, тогава се поставя здрава тъкан под него, като се съблюдава да не пада почвата от корените. Внимателно се обвива кореновата система в тъканта и се завръзва над кореновата шийка.

Засаждане на дръвче!

По този начин дървото може да бъде повдигнато и поставено в подготвената яма. Тя трябва да бъде по-широка и по-дълбока от кореновата система на овошката, като на дъното се постави плодородна почва, а в допълнение се смесят добре кофа или две хумус с почва. Дървото се спуска в ямата и се засипва с подготвената почвена смес, като постепенно се напоява.
По този начин кухината ще се запълни плътно и ще осигури висока степен на оцеляване на кореновата система, а респективно и на дървото след пресаждане.

Особености при пресаждането на възрастни плодни дървета
28867
 

Последни материали
Виж
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Как да отглеждаме патладжани
От какво зависи големината на посадъчните ями на различните зеленчуци?
Какво да предприемем, ако след пресаждане разсадът стане виолетов?
Разсадът загива по време на пикиране и пресаждане – основни причини и начини за защита
Закъснелите могат да наваксат и с последователно пресаждане
Дълбокото засаждане на доматите ускорява развитието при слаб разсад
Полезни съвети
Как да преценим кога да започнем отглеждането на разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини