Начало » Новини » Страната
21.03.2020 г.

Дълбокото засаждане на доматите ускорява развитието при слаб разсад

Закъснелите могат да наваксат и с последователно пресаждане
Дълбокото засаждане на доматите ускорява развитието при слаб разсад

Последователното пресаждане на доматите е любопитна агропрактика, при която се ускорява развитието на растенията. Ако разсадът е засят по-късно или по-други причини се развива бавно, то тази практика ще помогне за ускоряване на растежа.  Принципът се базира на развитието на “случайни” корени.

Как се оптимизира процесът – от малко към голямо

Последователното пресаждане на разсада е едно добро решение за ускоряване на развитието, особено когато няма други възможности за това. Методът е приложим за домати, защото се базира на развитието на допълнителни (случайни) корени.

Оптимизацията на процеса се гради от малко към голямо. Семената се засяват най-напред в малки контейнери или в един общ и след това се пикират (за предпочитане е да се засеят поединично).

В малките контейнери се засяват по две семена и регулярно се овлажняват с пулверизатор. На този етап е важно да се поддържат необходимите за покълване температура и влажност. Разлагащите се обвивки на семената отделят в почвата химически вещества, стимулиращи развитието на кореновата система.

Преовлажняването на почвата крие много опасности на този етап и трябва да се внимава за появата на плесени, както и да се предпази разсада от сечене. След развитие на кълновете се премахват по-слабите или се преместват в друг контейнер. Това е времето след поява на първите същински листа – тогава е желателно да се извърши  пикиране.

Следващият контейнер е необходимо да бъде с диаметър 6-7 см. По време на пресаждането е важно да се предпазят растенията от нараняване на тъканите (особено на стъблата), защото тези места се превръщат във входни точки за гъбични заболявания.

Третото пресаждане се прави в още по-голям контейнер и растенията се поместват още по-дълбоко, а когато корените се покажат през отворите на дъното (това време е около 2-3 седмици) могат да се засаждат на постоянно място.

Характерното за тази агропрактика е това, че при всяко следващо пресаждане растенията се поместват на по-голяма дълбочина.

Дълбоко засаждане на доматите на постоянно място

Ако разсадът все още не е достигнал необходимото развитие, то тогава може да се приложи агропрактиката на дълбокото засаждане. Тя позволява по цялата дължина на покритото с пръст стъбло от видимите по него “неравности”да се образуват в бъдеще така наречените “случайни” корени. Те дават възможност на доматените растения да абсорбират по-добре водата и хранителните вещества. По този начин слабите растения оздравяват по естествен начин.

Първи начин

Необходимо е да се изкопае посадъчна яма, достатъчно дълбока, така че в нея да може да се помести спокойно цялата коренова топка и по-голямата част от стъблото. Преимуществото се състои в това, че внесените при засаждането хранителни вещества и влага ще започнат веднага да захранват потенциалните корени. Ако температурите не са достатъчно високи, при този начин на засаждане е необходимо почвата да се загрее предварително, като се използва тъмно пластмасово покритие.

Втори начин – траншеен

Този начин  за засаждане на доматите се препоръчва при слаб и източен разсад. Изкопава се канал с дълбочина, в която спокойно се помества кореновата топка, и под ъгъл се разполага част от стъблото. Те се засипват с достатъчно пръст, а на повърхността остават само няколко непокрити листа.

Случайните корени започват да се развиват само след ден-два, а връхната част на доматените растения ще се ориентира вертикално сама, търсейки слънчевите лъчи. Не е желателно да се рискува с предварително изправяне на върха.

За по-бързо развитие след засаждане на доматите на постоянно е добре да се използват течни листни торове, съдържащи калий.

Дълбокото засаждане на доматите ускорява развитието при слаб разсад
84033
 

Последни материали
Виж
Активно обсъждане на бъдещата ОСП
Втори диалог на еврокомисаря Хансен за младежките политики
Предстоящо
На 8 май Еврокомисията ще проведе конференция за визията на ОСП
Лесотехнически университет
Научен екип подготви стандарт за улично озеленяване
Предстоящо
Съветът на ЕС готви нови правила за ДДС при дистанционните продажба
Нормативни промени
Удължават срока за намалените вноски във Фонд „Инвестиции в горите“
Класации
София води класация за най-добра дестинация за градски туризъм през май 2025 г.
Свързани материали
Виж
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Растенията сигнализират за проблеми, но трябва да разпознаваме знаците
Индикативен график
ДФЗ има седем дни за активно плащане по обвързаната подкрепа
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 хил. т картофи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини