През последните няколко седмици участниците в търговията със зърнени храни и маслодайни семена с напрежение очакваха резултатите от преговорите на Доналд Тръмп с китайския му колега Си Цзинпин. Преди дългоочакваната среща на върха на Г-20 в Аржентина повечето американски експерти изразяваха надежди за „подобряване на отношенията и спад на напрежението в търговската война”.
В същото време не са били малко и представителите на деловите среди в Щатитие, Азия и Европа, които са били настроение доста предпазливо. „Това е среща между държавните ръководители, а не съвещание по търговски въпроси" коментираха експерти. Първите новини за разговорите между лидерите на двете най-големи икономики в света се оказаха доста позитивни, най-вече за американските фермери, които понесоха огромни щети от драстичното намаление на износа за Китай.
Кореспондентите на Ройтерс в аржентинската столица (Робърта Рамптън и Мат Спаталник) са категорични – „срещата САЩ-Китай приключи със сигнали за прогрес в прекратяване на търговската война”. Впрочем, още преди работна вечеря в края на двудневното събиране на световните лидери в Буенос Айрес президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви че има "невероятни отношения" с китайския си колега Си Цзинпин "Нашите отношения са много специални. Смятам, че отношенията, които имам с президента Си, ще бъдат основната причина, поради която ние вероятно ще постигнем нещо добро за Китай и за Съединените щати…", отбеляза американският предидент.
От своя страна Си Цзинпин коментира, че „сътрудничеството е най-добрият избор за Китай и Съединените щати”. След края на преговорите, продължили два и половина часа, главният икономист на Белия дом Лари Кудлов заяви пред репортерите, че ги оценява като "много добри".
Китайската страна съобщи, че по време на срещата Тръмп се съгласил да не въвежда от 1 януари 2019 г. нови мита върху стоки от Китай. „Постигнаха споразумение за спиране на налагането на допълнителни тарифи“, сподели пред журналистите министърът на външните работи Ван И.
Прессекретарят на Белия дом Сара Сандърс конкретизира, че за избягване на увеличението от 10% на 25% на мита при вноса в САЩ „Китай се съгласи да съгласува покупката на „много голямо количество селскостопански, енергийни, промишлени и други продукти от Съединените щати за намаляване на търговския дисбаланс между страните". Прави впечатление, че „селскостопанските продукти” са сложени на първо място в този списък, но това не е всичко. Изключително важно е да се отбележи, че съгласно постигнатите предварителни договорености Китай трябва „незабавно” да поднови вноса на продукцията, произведена от американските фермери!
Перспективата за мащабния износ вероятно ще подкрепи цените на зърнените храни на американския пазар. Търговците очакват по-изразена реакция в соевия комплекс и това е напълно логично. Китай е най-големият вносител на соя в света и през 2017/18 г. импортът на тази основна маслодайна култура достигна астрономичните 94 млн.т или около 61 на сто от глобалния износ.
Важно е да отбележим обаче, че сериозните преговори за търговските отношения между САЩ и Китай едва сега започват. Тръмп и Си Цзинпин се разбраха, че въвеждането на нови митнически тарифи не се отменя, а се отлага за 90 дни и ако през този период Пекин и Вашингтон не стигнат до „пълно търговско споразумение”, Тръмп ще подпише указ за увеличение на таксите.
Игор Валентович