В навечерието на Коледните празници Китай нанесе тежък удар по зърнените пазар в САЩ, който резонира и в Европа. На 18 декември Китай канцелира покупки от 300 хил. тона соя от САЩ, а на 20 декември последва канцелиране на нова серия от сделки на общо количество от 540 хил. тона. Първите слухове за отказ на Китай да реализира вноса в рамките на търговско споразумение със САЩ се появиха в момента, когато соевите котировки в Чикаго започнаха да се изкачват нагоре, подкрепени от надеждите за активизиране на износа. На 17 декември януарският контракт соя се изкачи до най-високото равнище от четири седмици насам - $555/т, но на 18 декември се появиха първите официални потвърждения на слуховете за провалените сделки, които рязко промениха вектора на ценовото развитие. Вълната от спекулативни продажби се надигна още по-високо след оповестяване на втория мащабен отказ на Китай и на 20.12. борсата затвори на равнище $517/т. Сключеното през м. февруари 2012 г. споразумение с Китай предвижда износ на 13,4 млн.т соя за там, като китайската страна има право да канцелира някои контракти. Търговците коментират, че Китай се възползва от това свое право и манипулира пазара, като предизвика рязко понижение на цените на борсата с цел покупка на соя на по-ниски цени и пренасочване на част от сделките с по-късен период на доставка към южноамериканските продавачи.
Рязкото понижение на цените на соята провокира голяма предколедна разпродажба на царевица и пшеница на американския пазар. Само за три дни царевицата поевтиня в Чикаго с 11 долара , а пшеницата с 6,60 долара до $274/т и $290/т съответно на 20 декември. Опитите за възстановяване на цените през следващите няколко дни бяха провалени от нови вълни от спекулативни продажби на фючърсния пазар не само в САЩ, но и в Европа. Големите спекуланти (най-вече инвестиционните фондово) побързаха да ликвидират част от дългите си позиции в Париж и Лондон. На 20 декември цената на януарския контракт пшеница в Париж се срина до най-ниското равнище от 6 месеца насам – около EUR 246 за тон (EUR 258/т на 17. 12.2012 г.).
Европейските анализатори отбелязват, че рязкото понижение на цените на пшеницата на европейския пазар се дължи на спекулативния натиск отвъд океана. Балансът на фундаменталните фактори в Европа е с позитивен потенциал, но засега не може да преодолее спекулативния натиск. Все пак в последните часове преди започване на ваканционния период борсата в Париж успя да компенсира част от понесените загуби и на 24 декември затвори на равнище около EUR255/т.
Прогнозите за развитието на зърнените пазари до края на 2012 г. са крайно противоречиви. Експертите се опасяват, че през останалите дни фондовете ще продължат да продават пшеница и царевица на фючърсния пазар в САЩ и възстановяването на цените се отлага до първите седмици на 2013 г.
[B%]Мая Асенова, farmer.bg[%B]