Eскалацията на напрежение в търговския конфликт между США и Китай предизвика драматичен срив в цените на зърнените храни и основните маслодайни култури на международните пазари. В отговор на заканите на американския президент Доналд Тръмп да наложи нови мита за китайски стоки на стойност 200 млрд. долара, Пекин обвини Тръмп в „изнудване“ и обяви своята нова митническа тарифа от 25% върху 659 американски продукта, като соя, месо, зеленчуци, уиски, тютюн и автомобили.
Вниманието на обикновените хора в подобни случаи обичайно се фокусира върху автомобилите, тютюна и уискито. Да, но основният удар на Китай е насочен срещу аграрния сектор. Китай е най-големият вносител на соя в света. Според предварителните разчети през текущата маркетингова 2017/18 година вноса на тази основна маслодайна култура в Китай трябва да достигне космическия обем от 97 млн. тона (!), представляващи над 63 на сто от глобалния експорт. За сравнение, годишният внос на соя в ЕС възлиза на около 14 млн.т. Освен соята Китай е голям вносител на царевица и продукти, произведени от зърнени храни. Този търговски конфликт се развива в условията на рекордни наличности от зърнени храни в световен мащаб и успешното стартиране на жътвата в САЩ и всичко това при разочароващите резултати от развитието на американския износ.Зърнените борси реагираха със засилване на продажбите. Големите спекуланти (инвестиционните фондове) започнаха да ликвидират дългите си позиции на фючърсния пазар, продавайки закупените при по-ниски цени контракти.
Reuters информира, че вчера котировките на соята на борсата в Чикаго се сринаха до най-ниските стойности от 10 години насам – USD 309 за тон. Цената на пшеницата в Чикаго в рамките само на една седмица се понижи с 14 долара – до около USD176 за тон, а царевицата поевтиня с 11 долара. Същата картина наблюдаваме и на борсата в Париж. Вчера цената на мелничарската пшеница там спадна до EUR171,75 за тон, в сравнение с EUR182-186 за тон в началото на месеца. С около 7-9 евро се понижиха и цените на царевицата на борсата в Париж. Физическият пазар следваше динамиката на фючърсите. В момента френска мелничарска пшеница нова реколта се котира на база СРТ Руан по EUR166-168/т, в сравнение с EUR178/т на 12-13 юни 2018 г.
Мая Асенова