Компании за търговия с плодове от Холандия и Белгия доставят местна продукция в Русия въпреки забраната, наложена от Москва върху вноса на голяма част от селскостопанската продукция на държавите-членки на ЕС, съобщи холандския ежедневник De Volkskrant. Изданието се позовава на информация, получена при преговорите на доставчиците на белгийски и холандски круши с руските вносители.
Крушите от сорта „Конференция” се внасят през Литва или Беларус, представяни като африкански. Те са придружени от официални сертификати от африкански държави, придобити чрез корупционни практики, според които плодовете са отгледани в Африка и се реекспортират през Белгия и Холандия.
По данни на изданието чрез тази схема в Русия ежегодно се внасят около 70 хил. тона холандски и белгийски круши, като приходите за местните фермери надхвърлят 56 млн. евро, а от момента на въвеждането на забраната за внос в Русия (7 август 2014 г.) стойността на износа е достигнала 240 млн. евро.
Преди налагането на забраната всяка трета белгийска и всяка шеста холандска круша заминаваха за Русия.
От министерството на селското стопанство на Холандия обявиха, че са чували само „слухове” за подобни практики. „Министерството няма представа дали в тези схеми участват холандски компании и в каква степен”, посочват от ведомството, като все пак определят като „позорен” факта, че местни фермери вероятно продължават да търгуват с Русия по контрабандни канали, докато същевременно получават и компенсации от държавата за загубени пазари.
От ведомството обаче не пропускат да отбележат, че контролът върху вноса на плодове на територията на Русия е в компетенциите единствено на властите в страната.