На празника на смилянския фасул, който традиционно се провежда в края на октомври в едноименното родопско села евродепутатът Момчил Неков е изразил готовност да работи за защитата му като географски продукт в Европейската комисия. „Само така можем да се преборим с имитацията и да не позволим на тези които, копират фасула, да печелят на гърба на производителите от региона“, посочи Неков при откриването на празника на смилянския фасул.
Първите данни за отглеждането на този фасул в Родопите са преди 250 години, когато в „Цариградски вестник“ са представени качествата на смилянския боб като храна, желана на всяка трапеза.
На този етап „смилянският фасул“ има национална защита, но не и европейска, затова в момента се работи за вписването му като географско означение и защитено наименование за произход в Европейския съюз.
Очаква се в близките месеци да започне официално процедура по защита в ЕС. Обикновено признаването му става в рамките на една година.
В Европейската схема за качество вече има защитени 16 вида боб. Подобни защити имат Гърция, Франция, Испания, Италия и Полша.
Евродепутатът показа боб, който се представя за Смилянски, но всъщност е от Полша и е пакетиран в България.
Момчил Неков участва в Смилян и в кръгла маса „Традиции и нови технологии на отглеждане и преработка на земеделски продукти в планински райони“. Той разясни необходимостта български продукти да защитят географски указания и защитени наименования за произход, с цел повишаване на тяхната привлекателност, възможност за реализация на пазари и по-добри доходи.