Начало » Новини » Интервю
26.10.2018 г.

Кралю Кралев: Да няма субсидии над 100 хиляди декара през следващия програмен период

Председател на кооперация „Асен Първи“ в добруджанското село Белгун
Кралю Кралев: Да няма субсидии над 100 хиляди декара през следващия програмен период

Кралю Кралев, кооперация в Белгун Снимка: sinor

„Какво е това подпомагане за ниви над 1 милион декара, това го има само в България. Затова от следващия програмен период изрично ще настояваме европейското подпомагане да бъде максимално до 100 хиляди декара на стопанство“. Така председателят на кооперация „Асен Първи“ в каварненското село Белгун Кралю Кралев започна срещата си с представители на Асоциацията на селскостопанските журналисти в България, дошли да чуят позицията на хората от агробизнеса за това доколко адекватни са политиките в българското селско стопанство.

Защото дори в най-богатия край на страната Добруджа кооперативното движение е пред залязване, ако се съди по състоянието на все още съществуващите земеделски кооперации, посочи Кралев. Като припомни, че от 3 хиляди кооперации преди 30 години днес реално работещите са 800, той посочи, че само половината от тях финансово се държат над водата. И тази тенденция се развива във време, когато дори бъдещите политики на Европейския съюз залагат основно на земеделските сдружения и организации като форма за развитие на икономиките в селскитне райони.

Според Кралев политиките в българското земеделие трябва да се насочат основно към подпомагане на действащия бизнес, като европейското подпомагане се дава само при реално продадена земеделска продукция. „Когато фермерът докаже с фактура, че е реализирал зърното или млякото, или преработената си продукция, само тогава ще има шанс за икономическо развитие на стопанствата“, посочи още фермерът.

В списъка от предложения към правителството Кралев е поставил и проблемите с безогледното увеличаване на стойността на рентите. Рентата в Добруджа на места стигна до 100 лева, което по никакъв начин не стимулира арендаторството. „Именно затова и кооператорите ще настояват да има таван на рентите, над който държавата да налага данък.

Хората от системата са твърдо убедени, че в бъдеще трябва да се засили и контролът върху опазването на почвите и водите, като фермерите се задължат да прилагат научните норми за торене. „Подобно на учените от Добруджанския земеделски институт и ние настояваме за правилно спазване на посевните норми, за да няма пренасищане с азот или други вещества само в името на високите добиви“, обясни още Кралев.

Думите му бяха подкрепени и от арендатора от Генерал Тошевско, Георги Балабанов, отглеждащ 16 хиляди декара в региона. Той повдигна другия сериозен проблем с масовото навлизане на лавандулата в Добруджа, която обаче се отглежда върху малки площи в реални граници, разположени в средата на големите комасирани терени, което е сериозна пречка за зърнопроизводството в иначе окрупнените ниви.

„Често се получава една малка нивичка от 200 декара в огромния блок от зърно да пречи при нормалната жътва или останалите дейности, затова настояваме за законови промени в това отношение“, посочи Балабанов.

Фермерите са категорично против забраната да се палят стърнищата, тъй като именно това е най-лесният начин да се справят с неприятели по културите като например царевичния пробивач. „Ние сме за контролирано палене, което смятаме, че би могло да се въведе и няма да окаже негативен ефект върху природата“, посочи още Балабанов.

Кооператорите настояват и за промяна в изкупуването на качествено зърно, което би насърчило зърнопроизводителите да инвестират в българските по-малко продуктивни, но по-качествени сортове.

„Въпрос е дали държавата иска да подпомага родната наука и да защитава култивираните в страната сортове, които са много по-устойчиви на климатичните промени от европейските пшеници, ечемик и други семена, отглеждани основно заради големите добиви“, посочи още Кралю Кралев.

Синор.БГ ще продължи да следи темата за състоянието на кооперативното движение в страната, не само защото то беше смазано поради исторически наслагваните негативни нюанси от времето на социализма, но и защото в Добруджа все още има редица положителни примери за неговото развитие. За целта обаче е важно да има адекватно законодателство и желание за реални политики, които да насърчават тези структури в земеделието.

Кралю Кралев: Да няма субсидии над 100 хиляди декара през следващия програмен период
38255
 

Последни материали
Виж
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Свързани материали
Виж
Срещи с бранша
България с три предложения пред ЕК за промени в украинското подпомагане
Търговски мерки
Съдът на ЕС се обяви против ценови таван при храните, въведен от Унгария
Обсъжда се удължаване с година на срока за разплащане по ПРСР 2014-2020
Настояваме за премахване или двойно увеличаване на тавана за украинската помощ
Предстои обсъждане по въпроса утре в съвета за земеделие и рибарство на ЕС
Предлагаме на ЕС премахване или вдигане на тавана за помощ в първичното производство
Председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите
Радостина Жекова: Втора година трупаме загуби и банките вече са скептични към сектора
Отварят прием по мерките за инвестиции и преработка още през юни
Тахов: От края на май ще започне очертаването по Кампания 2024 година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини