Начало » Новини » Интервю
26.10.2018 г.

Кралю Кралев: Да няма субсидии над 100 хиляди декара през следващия програмен период

Председател на кооперация „Асен Първи“ в добруджанското село Белгун
Кралю Кралев: Да няма субсидии над 100 хиляди декара през следващия програмен период

Кралю Кралев, кооперация в Белгун Снимка: sinor

„Какво е това подпомагане за ниви над 1 милион декара, това го има само в България. Затова от следващия програмен период изрично ще настояваме европейското подпомагане да бъде максимално до 100 хиляди декара на стопанство“. Така председателят на кооперация „Асен Първи“ в каварненското село Белгун Кралю Кралев започна срещата си с представители на Асоциацията на селскостопанските журналисти в България, дошли да чуят позицията на хората от агробизнеса за това доколко адекватни са политиките в българското селско стопанство.

Защото дори в най-богатия край на страната Добруджа кооперативното движение е пред залязване, ако се съди по състоянието на все още съществуващите земеделски кооперации, посочи Кралев. Като припомни, че от 3 хиляди кооперации преди 30 години днес реално работещите са 800, той посочи, че само половината от тях финансово се държат над водата. И тази тенденция се развива във време, когато дори бъдещите политики на Европейския съюз залагат основно на земеделските сдружения и организации като форма за развитие на икономиките в селскитне райони.

Според Кралев политиките в българското земеделие трябва да се насочат основно към подпомагане на действащия бизнес, като европейското подпомагане се дава само при реално продадена земеделска продукция. „Когато фермерът докаже с фактура, че е реализирал зърното или млякото, или преработената си продукция, само тогава ще има шанс за икономическо развитие на стопанствата“, посочи още фермерът.

В списъка от предложения към правителството Кралев е поставил и проблемите с безогледното увеличаване на стойността на рентите. Рентата в Добруджа на места стигна до 100 лева, което по никакъв начин не стимулира арендаторството. „Именно затова и кооператорите ще настояват да има таван на рентите, над който държавата да налага данък.

Хората от системата са твърдо убедени, че в бъдеще трябва да се засили и контролът върху опазването на почвите и водите, като фермерите се задължат да прилагат научните норми за торене. „Подобно на учените от Добруджанския земеделски институт и ние настояваме за правилно спазване на посевните норми, за да няма пренасищане с азот или други вещества само в името на високите добиви“, обясни още Кралев.

Думите му бяха подкрепени и от арендатора от Генерал Тошевско, Георги Балабанов, отглеждащ 16 хиляди декара в региона. Той повдигна другия сериозен проблем с масовото навлизане на лавандулата в Добруджа, която обаче се отглежда върху малки площи в реални граници, разположени в средата на големите комасирани терени, което е сериозна пречка за зърнопроизводството в иначе окрупнените ниви.

„Често се получава една малка нивичка от 200 декара в огромния блок от зърно да пречи при нормалната жътва или останалите дейности, затова настояваме за законови промени в това отношение“, посочи Балабанов.

Фермерите са категорично против забраната да се палят стърнищата, тъй като именно това е най-лесният начин да се справят с неприятели по културите като например царевичния пробивач. „Ние сме за контролирано палене, което смятаме, че би могло да се въведе и няма да окаже негативен ефект върху природата“, посочи още Балабанов.

Кооператорите настояват и за промяна в изкупуването на качествено зърно, което би насърчило зърнопроизводителите да инвестират в българските по-малко продуктивни, но по-качествени сортове.

„Въпрос е дали държавата иска да подпомага родната наука и да защитава култивираните в страната сортове, които са много по-устойчиви на климатичните промени от европейските пшеници, ечемик и други семена, отглеждани основно заради големите добиви“, посочи още Кралю Кралев.

Синор.БГ ще продължи да следи темата за състоянието на кооперативното движение в страната, не само защото то беше смазано поради исторически наслагваните негативни нюанси от времето на социализма, но и защото в Добруджа все още има редица положителни примери за неговото развитие. За целта обаче е важно да има адекватно законодателство и желание за реални политики, които да насърчават тези структури в земеделието.

Кралю Кралев: Да няма субсидии над 100 хиляди декара през следващия програмен период
38367
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Срещи с бранша
България с три предложения пред ЕК за промени в украинското подпомагане
Търговски мерки
Съдът на ЕС се обяви против ценови таван при храните, въведен от Унгария
Обсъжда се удължаване с година на срока за разплащане по ПРСР 2014-2020
Настояваме за премахване или двойно увеличаване на тавана за украинската помощ
Предстои обсъждане по въпроса утре в съвета за земеделие и рибарство на ЕС
Предлагаме на ЕС премахване или вдигане на тавана за помощ в първичното производство
Председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите
Радостина Жекова: Втора година трупаме загуби и банките вече са скептични към сектора
Отварят прием по мерките за инвестиции и преработка още през юни
Тахов: От края на май ще започне очертаването по Кампания 2024 година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини