Настояваме Европейската комисия да премахне или увеличи индивидуалния лимит до 560 000 евро на предприятие в първичното селскостопанство производство по Временната рамка за кризисни и преходни държавни помощи, заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което се проведе в Люксембург, цитиран от пресцентъра на оглавяваното от него ведомство. Тахов посочи, че искането е съвместно на България и Румъния, подкрепено и от Полша. Той обясни, че заради тавана на подпомагането, който в момента е 280 хил. евро за предприятие в селскосто стопанство и 33 хил. евро при рибарството и аквакултурите, са изключени значителен брой селскостопански животни, площи с трайни и зеленчукови култури, както и оранжерийно производство. По този начин фермерите нямат възможност да получат средства за покриване на увеличението на разходите за производство на земеделска продукция. На съвета точката бе подкрепена от още 4 държави-членки на ЕС.
Отново по предложение на България бе обсъдено искането за удължаване с 12 месеца на срока за разплащане по проектите от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за периода 2014-2020 г. ,,Земеделските производители не могат да изпълнят в срок проектите си заради затруднения във веригите на доставка”, посочи българският министър. Той изтъкна, че през последните години секторът в Европа е сполетян от редица неблагоприятни събития, които са довели до голяма несигурност. Предложението бе подкрепено от Чехия, Словакия, Румъния, Гърция, Литва и още 9 държави. Делегацията на Хърватия информира съвета за значителни щети върху земеделските площи поради неблагоприятните метеорологични условия. На свой ред Тахов отбеляза, че положението в България е същото, като ежегодно се отчитат огромни по размер щети. „Трябва да се разгледат всички възможности и инструменти за смекчаване на вредните последици от подобни събития върху селскостопанския сектор", убеден е той. По думите му трябва да се преразгледат условията за предоставяне на подкрепа от Фонда за солидарност на ЕС.
На съвета бе обсъдена и темата за устойчив риболов в ЕС. В изказването си българският министър приветства усилията на ЕК за постигане на целите в рибарството в Черно море. Той посочи, че България отчита липсата на адекватна оценка на продължаващото негативно въздействие, което войната в Украйна оказва върху рибарството на България и Румъния в Черно море. „Конфликтът генерира непрекъснат риск за безопасността на корабоплаването в този воден басейн, както и до стеснени риболовни полета, което, съчетано с дребномащабния характер на българския риболовен флот, засилва негативните въздействия и ограничава възможностите му за по-добро икономическо представяне“, изтъкна Тахов. Той обяви също, че България ще настоява риболовните възможности за 2025 г. в Черно море да отразяват решенията, които ще бъдат приети от Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM).