Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
28.08.2018 г.

Оползотворяване на гроздовата реколта

Узравянето на гроздето не настъпва равномерно и поради това беритбата става на етапи
Оползотворяване на гроздовата реколта

Все още има възрастни хора, които помнят, че на 19 август, когато по стар стил е големият християнски празник „Преображение Господне”, става освещаване на първото грозде от новата реколта. Настъпва последният етап от производствения цикъл в лозарството. Има две основни насоки в дейността на лозарите – осигуряване на пресни (непреработени) плодове за трапезата и осигуряване на суровина за производство на вино. В България има подходящи условия за отглеждане както на десертни, така и на винени сортове.

От десертните по-известни са Болгар (Афуз Али), Италия, Хамбургски мискет и др. Лозите от посочените сортове раждат гроздове, чиито зърна не са сбити. Това е благоприятно за микроклимата в отделния грозд.

Узравянето на гроздето не настъпва равномерно и поради това беритбата става на етапи. По-подходящо за съхраняване е гроздето от възрастни лози, отглеждани на наклонени терени с леки по механичен състав почви.

Желателно е гроздовете да бъдат отделяни с ножица, а не дърпани с ръка. Подреждането на гроздовете става на един ред в плитки касетки. В касетката трябва да попадат сухи гроздове с развити, ненаранени и незагнили зърна. На специални места (навеси или чисти и проветриви помещения) преди крайното складиране може да стане допълнителна манипулация за подобряване на качеството. При манипулирането естественият восъчи налеп на зърната трябва да бъде пазен.

Дългосрочното съхраняване на продукцията става в предварително почистени и дезинфекцирани помещения. Като дезинфектант служи воден разтвор на хлорна вар. Дезинфекциращ ефект има опушването със серен двуокис. Той се обраузва при изгаряне на сяра. Препоръчителната доза е около 4 г. / м³. Подходящи за опушването са серните ленти, продавани на пазара. Количеството на сярата или броят на серните ленти зависи от обема на складовото помещение.

Касетките с гроздето трябва да отстоят на 30 – 40 см от стените и пода. При големи количества подреждането им става на блокове с пътеки между тях за достъпност при изнасянето на продукцията.

Най-подходяща за запазването на гроздето е температурата около 0ºС при колебание от 1º. Това е възможно в специални хладилни камери. Другото условие е поддържане на относителната влажност на въздуха в граници 80 – 90%.       

Запазването на гроздето може да стане и на т. нар. свесла. Това е любителска или бутикова практика. За целта всеки грозд е прибиран с част изхранващата го пръчка. Пръчките могат да бъдат окачени на подходящи носещи конструкции в помещението. Възможно е свободният край на пръчката да бъде потопен в съд с вода. Това удължава срока на съхраняване.

Най-лесният начин за съхраняване на десертно грозде е чрез нареждането на чепките върху чиста амбалажна хартия, постлана върху стелажи или широки маси. Така стопаните са улеснени в периодичните проверки за състоянието на продукцията.

В България са отглеждани редица винени сортове като Каберне, Мерло, Памид, Траминер и др.. Масовата представа за производството на вино е картината на мачкането на набраното грозде от хубави млади жени със запретнати поли. Това може да е вярно, но желаещите да получат хубаво вино ще подходят по друг начин. За качеството на виното определящ е не само гроздовият сок. От значение са кожицата, месото (пулпа) и семките. Веществата в тях допълват характерния за сорта вкусов букет и аромат на виното. Желателно е преди мачкането зърната да бъдат отделени от чепката. Тази практика е известна като оронване (ронкане) и е от значение за намаляване на танините във виното. Цялата маса, състояща се от сок, пулп, кожица и семки, е известна като гродова мъст. 

Любителите на бялото вино трябва да отделят от мъстта частиците на чепката, кожицата и семките преди да започне ферментацията.  

Освен с крака гроздето може да бъде смачкано между валяци или в специални гроздомелачки. Такива утройства има на пазара. Задвижването им е ръчно или с мотор. Към току-що получаната кашеста маса може да бъде прибавена серниста киселина или натриев метабисулфит срещу нежелана активност на вредни бактерии, които пречат на правилната ферментация. Това е тънкост в технологията и за практикуването и е необходима консултация със специалист.   

Виното трябва да отлежи в чисти съдове. При използването на бъчви, които вече са съхранявали вино, е необходимо предварително измиване, пропарване и опушване със серни ленти. Масова любителска практика е използването на пластмасови бидони и метални съдове от некорозираща ламарина. Важното е такива съдове да са използвани само за винопроизводство. Те са по-лесни за почистване, но то не бива да бъде подценявано.

След преминаването на бурната ферментация идва ред на пресоването. Това е отстраняване на твърдата маса от течността чрез прецеждане и пресоване на гроздовата мъст. При малки количества, заложени в домакинството, това е възможно ръчно през гевгир или тензух, но за по-големи количетва е необходима преса. Ферментацията на отделената течна фаза може да завърши в друг съд.

След края на ферментацията виното подлежи на претакане. По същество това е освобождаване от утайките, придаващи нежелани миризми. Ето защо е необходиво да стане в проветриво помещение. Преточеното вино има по-привлекателен външен вид на преминаваща светлина. 

Доц. д-р Антоний Стоев

ИПАЗР „Никола Пушкаров” - София

Грижи за поразените от мана лози тук!

Оползотворяване на гроздовата реколта
18696
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
До приключване на гроздобера текат и проверки на превозните средства
Полиция и жандармерия ще охраняват лозовите масиви в Пазарджишко
Сушата и падналите на места градушки съсипаха реколтата
Гроздоберът в Стралджанско подрани при тройно по-ниски добиви
Ще се търсят начини за регламентирано субсидиране на производството на винено грозде
Планират проверки за нерегламентирани търговци и стока без документи по гроздобера
145 хиляди тона винено грозде се очаква да бъде прибрано
Танева откри гроздобера край Чирпан
Слаба реколта, но високо качество на гроздето и през 2020 г.
Нашенци на гроздобер във Франция останали излъгани и без пари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини